Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Trasa zabytków żydowskich

Wschodnią część Kazimierza, przez kilkaset lat odrębnego od Krakowa miasta, zamieszkiwała niegdyś diaspora żydowska. Do dziś zachowało się na Kazimierzu wiele zabytków, szczególnie sakralnych, należących do obu kultur – żydowskiej i katolickiej.

Paweł Krawczyk

Trasę rozpoczynamy od Centrum Kultury Żydowskiej (ul. Beera Meiselsa) – prężnie działającego ośrodka kulturalnego. Następnie kierujemy się w stronę żydowskich świątyń. Synagogę Tempel (ul. Miodowa) wybudowano w 1862 r. dla Stowarzyszenia Izraelitów Postępowych. Po obejrzeniu XVII-wiecznej synagogi Kupa (ul. Warszauera), dochodzimy do synagogi Izaaka (ul. Jakuba), zbudowanej w latach 1638-1644. Przy ul. Józefa znajduje się, wzniesiona w 1590 r. synagoga Wysoka.

Kulminacyjnym punktem trasy jest ul. Szeroka, przy której znajdują się aż trzy świątynie, z najcenniejszą Starą Synagogą – najstarszą budowlą żydowską w Polsce z XV w., obecnie mieszczącą oddział Muzeum Krakowa z ekspozycją poświęconą historii i kulturze krakowskich Żydów. Przy renesansowej synagodze Remuh z 1557 r. znajduje się zabytkowy kirkut – żydowski cmentarz z 1511 r. Po zwiedzeniu synagogi Poppera (1620 r.) udajemy się poza granicę historycznego Kazimierza, by zwiedzić Nowy Cmentarz Żydowski przy ul. Miodowej 55.

Znajdź
Nazwa Kategoria Mapa

Cmentarz Nowy

ul.Miodowa 55 Kraków

Pokaż na mapie

Plac Nowy

Plac Nowy Kraków

Pokaż na mapie

Stara Synagoga

ul.Szeroka 24 Kraków

Pokaż na mapie

Synagoga i Cmentarz Remuh

ul.Szeroka 40 Kraków

Pokaż na mapie

Synagoga Izaaka (Ajzyka)

ul. Kupa 18 Kraków

Pokaż na mapie

Synagoga Kupa

ul.Miodowa 27 Kraków

Pokaż na mapie

Synagoga Poppera

ul. Szeroka 16 Kraków

Pokaż na mapie

Synagoga Tempel

ul. Miodowa 24 Kraków

Pokaż na mapie

Synagoga Wysoka

ul. Józefa 38 Kraków

Pokaż na mapie

Ulica Szeroka

ul.Szeroka Kraków

Pokaż na mapie
Powrót