Synagoga Tempel

Adres:
ul. Miodowa 24, Kraków

Nazwa tempel - oznaczająca świątynię, bądź synagogę - była jak najbardziej ogólna i odnosiła się do wielu budowanych na terenie Europy synagog (m.in. we Wrocławiu i Charkowie). Począwszy od końca XVIII wieku, zakładali je Żydzi postępowi, oddalający się od ruchu ortodoksyjnego, zwani maskilami czyli oświeconymi.

 

Krakowska synagoga wzniesiona została w latach 1860-1862 w stylu arkadowym według projektu Ignacego Hercoka. W ciągu następnych dziesięcioleci była kilkakrotnie rozbudowywana.

 

Specyfiką postępowego programu synagogi Tempel były wygłaszane tu raz w tygodniu (na przemian) kazania w języku polskim i niemieckim. Najwybitniejszym kaznodzieją był rabin dr Ozjasz Thon, w okresie międzywojennym poseł na Sejm Rzeczpospolitej. Kolejną innowacją na przekór tradycji było dopuszczenie do śpiewu - obok kantora i chóru - kobiet. To powodowało, że synagoga była mocno krytykowana przez ortodoksyjną społeczność żydowską związaną m.in. z synagogą Remuh.

 

W czasie drugiej wojny światowej synagogę zamieniono na magazyn, jednak wnętrze nie poniosło tak dotkliwych strat jak pozostałe świątynie. Piękny i unikatowy zespół stanowi 36 witraży w oknach parteru i piętra głównie z motywami florystycznymi i geometrycznymi. Na wielu z nich zachowały się sygnatury z nazwiskami fundatorów.

 

Wnętrze synagogi dekorowane w stylu mauretańskim gruntownie odnowiono w latach 1987-2000. W latach 2006-2008 wzniesiono na tyłach synagogi Centrum Społeczności Żydowskiej fundacji Karola księcia Walii.

Data: 2013-05-20 Pokaż metkę
Osoba publikująca: Weronika Dulowska
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych