Przegląd Kabaretów PaKA

Przegląd Kabaretów PaKA
Fot. www.krakow.pl

Stowarzyszenie Promocji Sztuki Kabaretowej Paka

ul. Oleandry 1, 31-060 Kraków

(+4812) 633 35 38

http://www.paka.pl/

I edycja festiwalu odbyła się w 1985 roku
Znany w całej Polsce z retransmisji telewizyjnych przegląd ma renomę najbardziej prestiżowej imprezy w środowisku kabaretowym. Co roku do konkursu zgłasza się około 100 zespołów kabaretowych z całej Polski, a nawet z Rosji, Czech i Ukrainy. Są wśród nich zarówno grupy początkujące, jak i te, które po raz kolejny próbują "rozbawić" festiwalową publiczność. Tylko osiem spośród nich staje do ostatecznego pojedynku.

Na PACE w Krakowie debiutowały słynne dziś kabarety: Potem, Koń Polski, Grupa Rafała Kmity, Ani Mru Mru, Formacja Chatelet i dziś gwiazdy sceny kabaretowej: Ireneusz Krosny, i Grzegorz Halama. Jak powiedział wieloletni przewodniczący Jury Stanisław Tym: "To jedyna PAKA, w której pobyt jest radością i szczęściem". Festiwal ma swoje stałe grono miłośników, którzy przyjeżdżają do Krakowa nawet z najbardziej oddalonych zakątków Polski. Od 1991 r. festiwalowi towarzyszą Warsztaty Kabaretowe.

Organizatorom nie brakuje poczucia humoru, stąd - jak na przegląd kabaretowy przystało - oprócz sławy - wśród najcenniejszych nagród, jakie w historii konkursu przypadły laureatom Grand Prix PAKI, wspomina się: partię szachów z profesorem Aleksandrem Kojem, ówczesnym rektorem UJ, spacer po krakowskim ZOO w towarzystwie księdza profesora Józefa Tischnera, śniadanie w barze mlecznym z Piotrem Skrzyneckim, grzebień Stanisława Tyma, czy portfel Leszka Balcerowicza.

 

Do roku 2007 organizatorem przeglądu było Stowarzyszenie Centrum Kultury Rotunda.

W roku 2006 powstało Stowarzyszenie Promocji Sztuki Kabaretowej „PAKA”, którego celem jest kontynuowanie ponad dwudziestoletniej już historii środowiska Przeglądu Kabaretów PAKA. W 2008  roku stowarzyszenie to przejęło organizację przeglądu.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JOANNA SZULBORSKA-ŁUKASZEWICZ