600. rocznica śmierci królowej Anny Cylejskiej

Przypadającą w tym roku 600. rocznicę śmierci Anny, drugiej żony Władysława Jagiełły i królowej Polski w latach 1403-1416, postanowiło uczcić jej rodzinne miasto Celje (Słowenia). Uroczystości odbyły się 20 maja 2016 r. w Krakowie, gdyż właśnie tutaj, w katedrze wawelskiej, królowa Anna została pochowana.

600. rocznica śmierci królowej Anny Cylejskiej
Fot. Jan Krmelj

Uroczystości rozpoczął barwny pochód Traktem Królewskim – z Barbakanu na Wawel - w którym udział wzięli artyści z Celje w strojach z epoki, a także przedstawiciele Ambasady Republiki Słowenii w Polsce. Po uroczystej mszy św. w Katedrze na Wawelu została odsłonięta okolicznościowa tablica przy grobie królowej. Wydarzeniom towarzyszyła promocja książki poświęconej Annie Cylejskiej, napisanej przez Maję Lukanc, absolwentkę historii na Uniwersytecie w Lublanie.

Anna Cylejska (1380-1416) była córką Wilhelma von Cilli, hrabiego cylejskiego i Anny, córki Kazimierza Wielkiego i Jadwigi żagańskiej. Od 1394 r., po śmierci ojca i powtórnym zamążpójściu i wyjeździe matki do Teck, pozostała w Celje pod opieką hrabiego Hermana II Cylejskiego. Umierająca Jadwiga Andegaweńska wyraziła rzekomo życzenie, aby Anna została jej następczynią na tronie polskim. Małżeństwo Jagiełły z wnuczką Kazimierza Wielkiego miało w każdym razie charakter polityczny - popierali je panowie małopolscy m.in. biskup krakowski Piotr Wysz i Jan Tęczyński. Król Polski wzmacniał w ten sposób swoje stanowisko w Koronie, żeniąc się z Piastówną. Wielki mistrz krzyżacki Ulrich von Jungingen i były narzeczony Jadwigi Andegaweńskiej Wilhelm Habsburg próbowali nie dopuścić do tego związku. Po pertraktacjach Anna przybyła do Krakowa 16 lipca 1401 r. w otoczeniu rycerzy cylejskich. 4 listopada 1401 r. podpisano układ małżeński w Bieczu, a 29 stycznia 1402 r. Anna Cylejska została żoną Władysława Jagiełły. Jej koronacja nastąpiła rok później - 25 lutego 1403 r. w Katedrze Wawelskiej. W 1408 r. Anna urodziła Władysławowi córkę Jadwigę. Królowa zmarła 21 maja 1416 r. i została pochowana w ambicie Katedry Wawelskiej.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie