Walka z dyskryminacją – międzynarodowa konferencja

Od 3 do 5 listopada Kraków będzie gościł ponad 100 aktywistów i aktywistek społecznych, którzy podzielą się doświadczeniami związanymi z zagadnieniem walki z dyskryminacją w Europie. To kulminacyjny punkt dwuletniego projektu MURAL wspierającego tolerancję i poszanowanie niezależnie od wyznania, przekonań religijnych czy pochodzenia etnicznego.

Walka z dyskryminacją – międzynarodowa konferencja
Fot. materiały organizatora

MURAL oznacza wzajemne zrozumienie, szacunek oraz uczenie się: Mutual Understanding, Respect and Learning. W projekt zaangażowane jest międzynarodowe grono wybitnych specjalistów, aktywistów i decydentów zajmujących się problemem walki z dyskryminacją.

Budowanie dialogu

MURAL to inicjatywa British Council (organizacji reprezentującej Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej) realizowana we współpracy z sześcioma krajami: Polską, Wielką Brytanią, Niemcami, Holandią, Portugalią i Grecją – w Polsce wspólnie z Urzędem Miasta Krakowa. Biorą w niej udział partnerzy, którzy na co dzień pracują z osobami stykającymi się z dyskryminacją, między innymi aktywiści społeczni, miejscy liderzy, nauczyciele i samorządowcy. Instytucje uczestniczące w MURAL-u są mocno zaangażowane w procesy budowania dialogu oraz wymiany dobrych praktyk wspierających tolerancję i wzajemny szacunek. Cele programu to także utworzenie trwałej sieci zaangażowanych osób – liderów pozytywnych zmian w społecznościach lokalnych oraz promocja międzynarodowej wymiany wiedzy i działań mających na celu przeciwdziałanie dyskryminacji, a także wspieranie różnorodności.

Łączenie i integrowanie

Autorką koncepcji projektu MURAL jest Alicja Grymek, dyrektorka ds. rozwoju działalności w British Council, która mówi: – Misją British Council jest łączenie ludzi, także poprzez umożliwienie im wzajemnego kontaktu i spotkań. Ważne jest, by łączyć ze sobą osoby z różnych kręgów kulturowych – daje im to niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń czy podzielenia się troskami. Mogą się też dzięki temu przekonać, że ludzie z innej kultury mają takie same problemy, mierzą się z podobnymi wyzwaniami, mają podobne marzenia i dążenia. MURAL to doświadczanie wspólnoty. To bycie wśród ludzi, którzy są otwarci i gotowi, by stawić czoła wyzwaniom związanym z budowaniem relacji włączających.

Polskim partnerem projektu jest Urząd Miasta Krakowa, który w ramach programu Otwarty Kraków wspiera migrantów w Krakowie – Kraków jest miastem otwartym i różnorodnym. Realizujemy wiele działań integrujących, za pomocą których chcemy pomóc  migrantom poczuć się w Krakowie jak w domu. Proponujemy szereg rozwiązań systemowych, edukujemy, pracujemy z nauczycielami, by promować działania włączające w szkołach. Organizujemy także przedsięwzięcia mające na celu zbliżenie wszystkich krakowian – włączające nowych mieszkańców, pochodzących z różnych stron świata, którzy wybrali nasze miasto na miejsce do życia.– mówi Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa

Odbywająca się w Krakowie konferencja jest zwieńczeniem trwającego od blisko dwóch lat projektu, składającego się także z warsztatów, sesji treningowych i badań. Projekt MURAL zainspirował 180 akcji społecznych zrealizowanych wśród społeczności lokalnych; w przedsięwzięcie do tej pory zaangażowało się około 5400 osób.

MURAL jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu „Prawa, równość i obywatelstwo” (Rights, Equality and Citizenship programme).

Więcej informacji o projekcie na stronie internetowej Otwarty Kraków: otwarty.krakow.pl
oraz na stronie British Council: britishcouncil.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
POLECAMY
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie
POLECAMY