„Złote nuty” w magistracie

W poniedziałek, 26 października 2015 r., w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego odbyło się integracyjne spotkanie chórów w ramach projektu „Budowanie Mostów w Muzyce". Wzięło w nim udział około 130 osób, członków czterech chórów: angielskiego Romsey Society, holenderskiego Zuid-Nederlands Kamerkoor z Tilburga, zespołu „CHUR" Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Męskiego Chóru Krakowskiego Środowiska Akademickiego przy Uniwersytecie Rolniczym „Agricola".

„Złote nuty” w magistracie
Fot. Halina Raczyńska-Molik

Gości powitali Zastępca Prezydenta Krakowa Andrzej Kulig oraz Rektor Akademii Rolniczej Prof. Włodzimierz Sady, który opisując muzyczną atmosferę naszego miasta wspomniał o „złotych nutach spadających na Rynek" z piosenki Andrzeja Sikorowskiego. W programie spotkania znalazły się wystąpienia chórów, które wykonały a capella krótkie utwory kompozytorów europejskich - Mortena Lauridsena, Mendelssohna-Bartholdiego i Edvarda Griega – a także ludowe regionalne piosenki.

Organizatorem wizyty zagranicznych chórów w Krakowie w dniach 23-28 października był chór „Agricola" kierowany przez Prof. Kazimierza Wiecha, przy wsparciu Uniwersytetu Rolniczego i Urzędu Miasta Krakowa. Głównym wydarzeniem tej wizyty był koncert w Kościele Św. Katarzyny, który odbył się 24 października. Podczas koncertu wykonano utwory kompozytorów polskich i europejskich: „Caritas" H. Batora, „Koncert Skrzypcowy nr 1" G. Bacewicz, „Reguiem Canario" Paula van Gulicka oraz fragmenty „Mesjasza" J.F. Haendla. W ramach wydarzenia artyści z krajów biorących udział w projekcie zaprezentowali na krużgankach kościoła swoje prace malarskie i rzeźby o tematyce nawiązującej do wykonanej muzyki. Poza głównym koncertem, wszystkie chóry wystąpiły z własnymi programami w Centrum Kultury Europejskiej. Artyści z Wielkiej Brytanii i Holandii mieli także okazję do zwiedzania naszego miasta i regionu. W kolejnych latach planowane są podobne wspólne koncerty chórów w Holandii, Wielkiej Brytanii i Brukseli.

Zobacz więcej zdjęć na stronie Chóru Męskiego "Agricola"...

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie