Kraków na polskim Davos

Od 2 do 4 września w Krynicy odbywa się Forum Ekonomiczne – największe wydarzenie tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej nazywane „polskim Davos". Jak zwykle nie zabrakło tam Krakowa, który z motywem przewodnim „Kraków, miasto w Ruchu" („Kraków in motion") prezentuje zmiany urbanistyczne i założenia projektu Smart City, projekt „Kraków -  Nowa Huta Przyszłości", a także chwali się potencjałem biznesowym.

Kraków na polskim Davos
Fot. Paweł Krawczyk

Nasze miasto reprezentowali podczas Forum Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Rozwoju Miasta Elżbieta Koterba oraz Skarbnik Miasta – Lesław Fijał.

2 września - w dniu inauguracji wydarzenia, Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wział udział w posiedzeniu Rady Programowej Forum Ekonomicznego, Inauguracyjnej Sesji Plenarnej Forum Ekonomicznego „Pokryzysowy świat – czas nowych liderów",  a także  zabrał głos w  panelu pod hasłem „Polityka samorządowa bez partii politycznych – science fiction czy realna potrzeba?" Paneliści, a wśród nich oprócz Prezydenta Krakowa: Ryszard Kalisz, Beata Szydło, Jarosław Gowin, Stanisław Gawłowski - dyskutowali o tym, że wraz z kryzysem zaufania społecznego wobec partii politycznych powraca pytanie o sens ich funkcjonowania na poziomie gminy czy powiatu. Starali się oni odpowiedzieć na pytania: czy skuteczne zarządzanie na szczeblu samorządu wymaga zaplecza politycznego? Czy może też najlepiej zarządzany samorząd to taki, w którym jego włodarz i współpracujące z nim otoczenie nie reprezentują żadnej konkretnej partii. Moderatorem dyskusji był Paweł Lisicki - Redaktor Naczelny tygodnika „Do rzeczy".

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zabrał też głos w zorganizowanym 3 września panelu „Organizacja dużych wydarzeń sportowych oraz ich wpływ na rozwój i promocję dyscyplin sportowych, rozwój infrastruktury sportowej, promocję i rozwój Polski i samorządów, na przykładzie Mistrzostw Świata w Piłke siatkową 2014 i EHF EURO 2016 w piłkę ręczną".

Wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba uczestniczyła w organizowanych 2 września dwóch panelach dyskusyjnych. Pierwszy - pod hasłem „Metropolie versus regiony: kształtowanie polityki rozwoju regionalnego" - poruszał tematykę interakcji pomiędzy ośrodkami metropolitalnymi a regionami. Jego uczestnicy zastanawiali się jak z sukcesem wspólnie kształtować politykę rozwoju regionalnego by mieszkańcom metropolii i obszarów je otaczających żyło się coraz lepiej. Motywem przewodnim  drugiego z paneli było „Polskie Miasto XXI wieku" – mowa była o zmianach, m.in. w dziedzinie technologii informatycznych, telekomunikacyjnych, transportu, tworzących nowe możliwości dla biznesu.

W pierwszym dniu Forum odbyła się także uroczysta Gala Wręczenia Nagród XXIV Forum Ekonomicznego. Wręczone zostały nagrody w kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku, Organizacja Pozarządowa Roku, Nowa Kultura Nowej europy, oraz nagroda Specjalna.

Od 2 – 4 września odbywa się Krakowski Salon Spotkań, do którego zaproszono znanych krakowskich przedsiębiorców.

Forum Ekonomiczne w Krynicy jest organizowane cyklicznie od 1991 roku. Przyjeżdża tu ponad 2500 gości - liderów życia politycznego, gospodarczego i społecznego oraz 500 dziennikarzy z Europy, Azji i Ameryki.

Pełny program wydarzenia dostępny jest pod adresem: www.forum-ekonomiczne.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie