Wizyta delegacji miasta Solura

W dniach 12-15 października 2017 roku gościła w Krakowie delegacja szwajcarskiej Solury na czele z burmistrzem miasta Kurtem Fluri. Wizyta miała związek z obchodami 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki właśnie w Solurze.

Wizyta delegacji miasta Solura
Fot. Urząd Miasta Krakowa

W skład delegacji, oprócz burmistrza Kurta Fluri i sekretarza miasta Hansjörga Bolla, weszła grupa radnych, dla większości których była to pierwsza wizyta w naszym mieście. W programie pobytu delegacji znalazło się spotkanie z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim, ale też wydarzenia, które w tym czasie zjednoczyły wszystkich krakowian – wspólne zdjęcie z Tadeuszem Kościuszką na Rynku Głównym, lekcja śpiewania i msza święta w katedrze na Wawelu z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Ponadto burmistrz Kurt Fluri był specjalnym gościem międzynarodowej konferencji środowisk kościuszkowskich, zorganizowanej wspólnie przez Komitet Kopca Kościuszki i Miasto Kraków. To on wygłosił pierwsze wystąpienie, poświęcone pamięci Tadeusza Kościuszki i jego ostatnich lat spędzonych w gościnnej Solurze. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski wyraził wdzięczność przedstawicielom Solury za zasługi na rzecz pielęgnowania pamięci o polskim bohaterze natomiast Prezes Komitetu Kopca Kościuszki Mieczysław Rokosz wręczył  burmistrzowi Fluri medal wybity specjalnie na tę okazję.

Pomimo, iż Solura to małe miasteczko, to jednak nasza współpraca, zapoczątkowana w 1991 roku, jest aktywna. Warto podkreślić, że Solura wielokrotnie przekazywała fundusze, które wspierały Instytut Pediatrii w Prokocimiu, Centrum Rehabilitacji Dzieci Upośledzonych, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św Ludwika, Krakowski Ośrodek Rehabilitacji Wieku Rozwojowego, Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, Specjalistyczny Miejski Szpital im. Gabriela Narutowicza i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie – ogółem 20 tys. franków szwajcarskich, 3 tys. USD, 11 tys. euro. Na przestrzeni lat otrzymaliśmy też 10 toalet przenośnych do wykorzystania w czasie imprez masowych, sprzęt i materiały dentystyczne,10 tys. franków na oświetlenie Zamku Królewskiego na Wawelu oraz wiele innych form wsparcia.

Więcej o współpracy pomiędzy naszymi miastami na stronie http://krakow.pl/otwarty_na_swiat/2531,hist,30,0,otwarty_na_swiat.html

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie