Goście z Nyíregyházy ponownie w Krakowie

W piątek 10 sierpnia Prezydent Jacek Majchrowski już po raz drugi spotkał się z Burmistrzem węgierskiej Nyíregyházy.

Goście z Nyíregyházy ponownie w Krakowie
Fot. Wiesław Majka

Burmistrz Ferenc Kovács po raz pierwszy odwiedził Kraków i spotkał się z Prezydentem Majchrowskim w czerwcu 2013 r. Delegacja Nyíregyházy uczestniczyła wówczas w targach turystycznych, prezentując walory swojego miasta we współpracy z Węgierską Organizacją Turystyczną.

Podczas piątkowego spotkania z Prezydentem Jackiem Majchrowskim omówiono potencjalny zakres współpracy pomiędzy Krakowem, a tym ciekawym węgierskim miastem. Szczególnie obiecująco może zapowiadać się współpraca między ogrodami zoologicznymi. Leżące w pobliżu Nyíregyházy Sóstózo to bowiem zdobywca tytułu Najlepsze Zoo Europy 2015 roku i Atrakcja Turystyczna Roku 2017 na Węgrzech. Zwiedzający mogą spacerować po 30-hektarowym lesie dębowym, który zamieszkuje ponad 5 tysięcy zwierząt. W tym roku na terenie ZOO oddano do użytku nowy hotel, w którym każdy z pokoi prezentuje inne zwierzę i inne środowisko, w którym żyje. W 2019 roku powstanie także park prezentujący epokę lodowcową.

Miasta podjąć mogą również współpracę w zakresie wzajemnej promocji. Nyíregyháza to bowiem znany kurort termalny. Wśród polskich wielbicieli tamtejszych basenów i zabiegów spa przodują mieszkańcy miast partnerskich Nyíregyházy: Rzeszowa i Bielska-Białej, którzy korzystają ze specjalnych ofert. Jednak stopniowo przybywa gości z Krakowa, dla których również można stworzyć dedykowane pakiety promocyjne.

Interesującym elementem wymiany promocyjnej mogą być również gastronomia i produkty regionalne. Węgierscy goście podkreślali, że Nyíregyháza słynie z produkcji palinki (w mieście i okolicach zlokalizowane są 3 z 8 węgierskich gorzelni).

Tegoroczna wizyta burmistrza Kovácsa związana była z udziałem miasta w Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej IMAGO. Podczas targów, w sobotę 11 sierpnia, Nyíregyháza zaprezentowała się na krakowskim Rynku Głównym. Folkowym zespołom muzycznym i tanecznym z tego miasta, towarzyszyli również artyści z Debreczyna. Natomiast w niedzielę 12 sierpnia, węgierscy artyści wzięli udział w Pikniku Krakowskim w Parku Decjusza.

Razem z zachwyconymi węgierskim folklorem i smakami piknikowiczami bawili się również również Burmistrz Kovács oraz Konsul Generalna Węgier w Krakowie Adrienne Körmendy.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie