Projekt Vital Cities realizowany w ramach programu Urbact III
Przejdź do:
Projekt miał na celu zachęcenie mieszkańców do aktywności fizycznej zwłaszcza w uboższych mieszkalnych obszarach miasta, gdyż szczególny nacisk kładziony był na działania przeciwko wykluczeniu społecznemu.
Zgodnie z założeniami projektu przestrzeń publiczna powinna być planowana lub przeprojektowana tak, aby mieszkalne obszary miasta zamieniły się w łatwo dostępne miejsca do uprawiania sportu i rekreacji. Zaplanowanie układu ulic, systemu transportowego, ścieżek pieszych, biegowych i rowerowych, terenów zielonych, odpowiednie wyposażenie parków, placów zabaw oraz obiektów użyteczności publicznej, wszystko to może zachęcać mieszkańców z różnych grup wiekowych do aktywności fizycznej. Udogodnienia do uprawiania sportu i rekreacji powinny być lokowane w sąsiedztwie osiedli. Będą tym samym tworzyć zdrowsze, czystsze, bezpieczniejsze, bardziej przyjazne środowisku i atrakcyjne warunki do życia.
Partnerzy projektu utworzyli platformę wymiany doświadczeń, pomysłów i dobrych praktyk stosowanych w ich własnych miastach. Wypracowane na poziomie międzynarodowym propozycje działań zostały wdrożone na poziomie lokalnym. Rezultatem tych prac stało się opracowanie, w ścisłej współpracy z lokalnymi zainteresowanymi stronami, przez każde miasto partnerskie Lokalnego Planu Działań.
Poza liderem, którym było miasto Loulé i Krakowem, w projekcie uczestniczyły następujące miasta: Birmingham, Burgas i Eindhoven, Budapeszt, Den Bosch, Vestfold County, Rieti, Ústi nad Labem, Liepaja, Sibenik.
PROJEKT ZOSTAŁ ZAKOŃCZONY
ARCHIWUM:
Podsumowanie projektu Vital Cities
Budapeszt (Węgry) oraz Loule (Portugalia) odwiedzili Kraków!
Warsztaty w Loule (Portugalia) oraz Rieti (Włochy)
Konferencja w Birmingham - wkraczamy w drugą fazę projektu!
Pierwszy etap projektu „Vital Cities” za nami
Konferencja podsumowująca pierwszą fazę projektu VITAL CITIES
Informacja na temat wizyty studyjnej w ramach programu „Vital Cities”