Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowskie Orliki – uzupełnienie do artykułu „Faktu”

Informacja dotycząca artykułu prasowego „Radni wolą stajnie od boisk", który ukazał się w Fakcie w środę 19 września się w Gazecie „Fakt"

W nawiązaniu do artykułu, który ukazał się w gazecie „Fakt" 19 września (środa) pt. „Radni wolą stajnie od boisk", informuję, że na terenie Krakowa funkcjonuje czternaście Orlików, które znajdują się w różnych częściach miasta.

Operatorami tych obiektów są Szkoły oraz – w jednym przypadku - Klub Sportowy. Wszystkie obiekty z ramienia Gminy Miejskiej Kraków nadzoruje Zarząd Infrastruktury Sportowej (ZIS), a Wydział Sportu odpowiada częściowo za zajęcia merytoryczne w ramach oferty sportowej skierowanej do dzieci i młodzieży podejmowanej na Orlikach.

Wydział Sportu UMK wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Szkolnym Związkiem Sportowym od 2010 roku realizuje na wszystkich Orlikach program „Animator - Moje boisko - Orlik 2012". W ramach programu uczestnicy tj. dzieci i młodzież, dzięki bezpłatnym zajęciom pozalekcyjnym mają okazję codziennie, także w soboty i niedziele, aktywnie spędzać czas pod okiem wykwalifikowanych specjalistów zatrudnionych przez Wydział Sportu i Szkolny Związek Sportowy. Animatorami są wykwalifikowani instruktorzy i trenerzy posiadający odpowiednie uprawnienia zweryfikowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz rekomendowani przez lokalne rady dzielnic. Zakres zadań realizowanych przez Animatorów nie obejmuje kwestii związanej z zarządzaniem i utrzymaniem Orlików, co pozostaje w obowiązkach poszczególnych operatorów.

Od początku 2012 roku, z oferty sportowej programu „Animator - Moje boisko - Orlik 2012"  skorzystało prawie 77 000 dzieci i młodzieży.

Trenerzy prowadzący zajęcia w ramach programu byli w tym roku uczestnikami specjalnego szkolenia, realizowanego po raz pierwszy w Europie przez Królewski Holenderski Związek Piłki Nożnej KNVB oraz Wydział Sportu pn. „World Coaches". Celem programu jest przekazanie lokalnym trenerom i instruktorom wiedzy i doświadczenia z zakresu społecznej odpowiedzialności dyscypliny sportowej jaką jest piłka nożna. Program uczy, jak w sposób radosny i profesjonalny grać lepiej w piłkę nożną, a także jak radzić sobie z zagrożeniem patologiami społecznymi.

Program „Animator - Moje boisko - Orlik 2012" jest na bieżąco monitorowany i kontrolowany przez pracowników Wydziału Sportu oraz przedstawicieli Szkolnego Związku Sportowego, a jego szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie: www.krakow.pl/sport.

Jako uzupełnienie ministerialnego programu „Animator – Moje boisko – Orlik 2012" realizowany jest miejski program „Mój trener". Prowadzony jest on w porozumieniu z władzami dzielnic Krakowa i skierowany głównie do środowisk dużych osiedli jako alternatywna forma spędzenia wolnego czasu dla młodzieży, realizowana w oparciu o dostępne sportowe obiekty przyszkolne oraz boiska wielofunkcyjne. W ramach programu prowadzone są zajęcia sportowe i rekreacyjne przez wykwalifikowanych trenerów-opiekunów. Zajęcia odbywają się codziennie, również w okresie wakacyjnym. W pracy opiekunów wykorzystywany jest streetworking, co pomaga trafić z ofertą zajęć do szerszej grupy odbiorców.

Większość Orlików bierze również udział w programie „UEFA Grassroots", który zakłada upowszechnianie futbolu bez względu na pleć, wiek, kolor skóry, rasę, zamożność, umiejętności czy sprawność ruchową.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-09-23
Data aktualizacji: 2012-09-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź