Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Szkoła muzyczna przy ul. Tynieckiej będzie kształcić tylko uczniów niewidomych

Szkoła Muzyczna I Stopnia przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie od 1 września 2016 r. będzie kształcić wyłącznie uczniów niewidomych. Wynika to z faktu, że 31 sierpnia 2016 r. kończy się okres realizacji eksperymentu pedagogicznego, który umożliwiał przyjmowanie do tej szkoły także uczniów zdrowych. Dyrektor szkoły muzycznej nie wystąpił do MKiDN z wnioskiem o wprowadzenie nowego eksperymentu pedagogicznego w swojej placówce.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 31 sierpnia 2012 r. w sprawie warunków prowadzenia działalności innowacyjnej i eksperymentalnej przez publiczne szkoły i placówki artystyczne (Dz.U. z 2012 r. poz. 999) uchwałę w sprawie wprowadzenia eksperymentu w szkole podejmuje rada pedagogiczna po spełnieniu przesłanek wymienionych w § 8 ww. rozporządzenia. Dodatkowo prowadzenie eksperymentu pedagogicznego w szkole artystycznej wymaga zgody ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Na podstawie powyższego przepisu, za zgodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Szkoła Muzyczna I Stopnia przy SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie od 1 września 2008 r. prowadziła eksperyment pedagogiczny. Czas realizacji eksperymentu zaplanowano na osiem lat – do 31 sierpnia 2016 r. Jednym z założeń eksperymentu była integracja uczniów niepełnosprawnych z pełnosprawnymi – dlatego do szkoły przyjmowano również uczniów zdrowych, nieposiadających orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego. Dyrektor SOSW dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie 4 kwietnia 2016 r. zwrócił się z prośbą do Wydziału Edukacji UMK o udzielenie informacji, czy arkusz organizacyjny Szkoły Muzycznej I Stopnia można sporządzić w oparciu o założenia eksperymentu pedagogicznego, którego realizacja kończy się 31 sierpnia 2016 r. W odpowiedzi otrzymał pismo (z 21 kwietnia 2016 r., nr EK-03.4424.26.2016) przypominające o tym, że nie jest możliwe dalsze prowadzenie zajęć w oparciu o założenia kończącego się eksperymentu. Ponieważ dyrektor Szkoły Muzycznej I Stopnia nie wystąpił z wnioskiem o wprowadzenie nowego eksperymentu pedagogicznego, szkoła ta nie może już przyjmować uczniów bez orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego.

Organ prowadzący zatwierdził arkusz organizacji SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie na rok szkolny 2016/2017, włącznie ze Szkołą Muzyczną I Stopnia funkcjonującą w strukturze tego Ośrodka. Zakończenie eksperymentu pedagogicznego oznacza, że Szkoła Muzyczna I Stopnia będzie prowadziła działalność wyłącznie w zakresie kształcenia uczniów niewidomych. Przypominamy, że szkoła ta z sukcesami kształci uczniów od 25 lat.

Maciej Grzyb

Dyrektor Biura Prasowego

Urząd Miasta Krakowa

pokaż metkę
Autor: MACIEJ GRZYB
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-06-28
Data aktualizacji: 2016-06-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź