Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Komentarz do artykułu „Urząd szuka drzew w lesie” (Gazeta Krakowska)

W związku z artykułem „Urząd szukał drzew w lesie” opublikowanym w Gazecie Krakowskiej autorstwa redaktora Piotrka Ogórka, z 30 listopada 2016 roku wyjaśniam, że inwestor realizujący inwestycję przy ulicy Karabuły, w zamian za usunięcie 156 drzew i 72 m2 krzewów, wykonał nasadzenia zastępcze w ilości przekraczającej wymaganą, spełniając jednocześnie wszystkie wymogi wskazane w decyzji.

Inwestor realizujący inwestycję przy ulicy Karabuły, w zamian za usunięcie 156 drzew i 72 m2 krzewów, został zobowiązany do nasadzenia 510 sztuk drzew, oraz 72 m2 krzewów.
W momencie wydawania decyzji (październik 2013) inwestor, dysponował zgodą Uniwersytetu Jagielińskiego na posadzenie 311 drzew. Termin na wykonanie nasadzeń, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, ubiegał po 3 latach od wydania decyzji (9.10.2016). W sierpniu (30.08.2016), inwestor złożył do Urzędu pismo z prośbą o zmianę miejsca i terminu nasadzeń, argumentując swą prośbę pisemną odmową UJ na wprowadzenie takiej ilości drzew na ich teren. Nie jest więc prawdą wynikający z artykułu przekaz, jakoby UJ nie wycofał uprzednio wyrażonej zgody na przyjęcie nasadzeń.

Inwestor wraz z wnioskiem załączył uzgodnienia z Fundacją Miejski Park i Ogród Zoologiczny (MPiOZ) dotyczące możliwości dokonania nasadzeń na terenie Lasu Wolskiego. Z uwagi na termin, jakim była zobowiązana strona, oraz ograniczenia ustawowe odnośnie jego przedłużania, organ 7.10.2016 wydał decyzję zmieniającą lokalizację nasadzeń, zachowując wcześniej ustalony termin, podejmując tym samym wszelkie czynności, aby umożliwić inwestorowi wykonanie decyzji w terminie.

Nie ulega wątpliwości, że nasadzenie przez inwestora drzew w Lesie Wolskim, jest działaniem korzystnym i pożądanym. W ramach prowadzonej na tym terenie gospodarki leśnej MPiOZ dokonuje nasadzeń  z własnych środków. Las Wolski nie jest rezerwatem, nie można więc mówić o zaniechaniu gospodarki leśnej i pozostawieniu do samoistnego odtworzenia drzewostanu. Obszar ten ma szczególny charakter, ponieważ pomimo prowadzenia gospodarki leśnej, czyli planowanych wycinek i nasadzeń, posiada również pewne cechy parkowe, poprzez urządzone ścieżki piesze, rowerowe, oraz inną infrastrukturę parkową. Taka funkcja również przemawia za planowana gospodarką leśną, zamiast pozostawiania form półdzikich z roślinnością samosiewną. 

Kolejnym zarzutem podniesionym w artykule była kwestia miejsca wykonywania nasadzeń zastępczych. Nasadzanie zastępcze w pobliżu lokalizacji drzew usuwanych, jest powszechnie stosowane, należy jednak zauważyć, iż w przypadku tak dużej ilości nasadzeń, jej realizacja nie zawsze jest wykonalna. Ustawa o ochronie przyrody (na podstawie której procedowane są zezwolenia o wycinkę drzew), w obecnej treści, podkreśla iż nasadzenia zastępcze można nałożyć pod warunkiem dostępnego miejsca. Wydział Kształtowania Środowiska podjął starania, aby we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej, w przypadku braku miejsca do nasadzeń na terenie inwestora, wskazywać tereny miejskie, urządzając tym samym ogólnodostępne parki i skwery. Taki sposób postępowania został przeprowadzony w przypadku wspominanej w artykule inwestycji na ul. 3 Maja. Należy jednak zauważyć iż drzewa usuwane z powodów kolizji z planowaną inwestycją, to często roślinność samosiewna, a więc rosnąca w zwartych formach. Odtworzenie ilościowe takiej zieleni w formie parkowej, wymaga znacznie większego terenu niż tego z jakiego była usuwana. Nasadzanie tak dużej, jak w przypadku ul,. Karabuły, ilości drzew, z punktu widzenia planowania, jest korzystniejsze jeżeli nasadzane drzewa mają charakter leśny niż parkowy.

29.11.2016, pracownicy Wydziału Kształtowania Środowiska dokonali kontroli wykonanych nasadzeń (standardowa forma kontroli, wynikająca z ustawy o ochronie przyrody). Nasadzone drzewa, w ilości przekraczającej wymaganą, spełniają wymogi wskazane w decyzji. Pomimo krótkiego czasu, w jakim zgodnie z treścią artykułu zostały nasadzone, zostały one prawidłowo zabezpieczone przed potencjalnymi uszkodzeniami przez zwierzęta, żadnych zastrzeżeń nie budzi również jakość materiału sadzeniowego. Wysokość sadzonek drzew wynosiła około 2 m. MPiOZ również skontrolował jakość nasadzeń, nie wnosząc żadnych zastrzeżeń.

 

Ewa Olszowska –Dej

Dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska

pokaż metkę
Autor: Ewa Olszowska –Dej
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-12-01
Data aktualizacji: 2016-12-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź