Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Miasto walczy ze skutkami zimy

Od wczesnych godzin porannych trwa akcja odśnieżania. Na ulicach Krakowa pracuje kilkadziesiąt pługów, solarek i piaskarek. Na głównych trasach jezdnie są czarne.

Zima nie odpuszcza. Nad ranem nad Krakowem i Małopolską pojawiły się opady śniegu. O godzinie 4.30 rozpoczęła się akcja odśnieżania. Na ulicach Krakowa pracuje 28 solarek, 8 piaskarek, 19 ciągników z rozrzutnikami i 9 jednostek zajmujących się odśnieżaniem miejsc, do których nie może dotrzeć ciężki sprzęt (np. schody). Niezależnie od jednostek pracujących na drogach, odśnieżanie realizuje kilkanaście pojazdów utrzymujących tereny wokół osiedli (pozostających w utrzymaniu ZIKiT).

Dzięki sprawnej akcji, mimo intensywnych opadów śniegu, udało się utrzymać przejezdność krakowskich ulic. Na głównych trasach jezdnie są czarne i mokre. Kierowcy powinni jednak pamiętać, że może się tworzyć tzw. błoto poślizgowe, a co za tym idzie prędkość jazdy do panujących warunków drogowych.
Obyło się też bez większych problemów komunikacyjnych. Jedynie w godzinach porannych skrócono trasy trzech linii autobusowych – 100, 101 i 145. Około godziny 8.00 sytuacja powróciła do normy.
Telefony do dyspozytorni Akcji Zima: (12) 616 74 21, (12) 616 74 43

Przypominamy standardy odśnieżania dróg:
Standard I - drogi krajowe i wojewódzkie. Do dwóch godzin po ustaniu opadów jezdnie mają być odśnieżone i posypane solą zwilżoną solanką. Błoto pośniegowe dopuszczalne do czterech godz.
Standard II - drogi powiatowe i te, po których prowadzona jest komunikacja publiczna. Do czterech godzin po ustaniu opadów jezdnie mają być odśnieżone i posypane solą zwilżoną solanką. Błoto pośniegowe dopuszczalne do sześciu godz.
Standard III - drogi gminne. Do sześciu godzin po ustaniu opadów jezdnie mają być odśnieżone i posypane solą zwilżoną solanką. Błoto pośniegowe dopuszczalne do ośmiu godz.
Standard IV - płyta Rynku Głównego, Małego Rynku, placu Marii Magdaleny, Zaułku XX Czartoryskich oraz ulice wewnątrz I obwodnicy. Do dwóch godz. po ustaniu opadów należy wykonać ścieżki dla pieszych na ciągach komunikacyjnych. Będą one posypywane piaskiem.
Standard V - drogi gminne nie objęte standardem nr 3. Do ośmiu godzin po ustaniu opadów jezdnie mają być odpłużone i posypane mieszanką szorstką z dodatkiem soli drogowej.
Standard VI - drogi wewnętrzne będące w zarządzie ZIKiT. Do dwunastu godzin po ustaniu opadów jezdnie mają być odpłużone i posypane mieszanką szorstką z dodatkiem soli drogowej.
Standard VII - chodniki w zarządzie ZIKiT. Do czterech godzin po ustaniu opadów mają być odpłużone i posypane materiałem szorstkim z dodatkiem soli drogowej na szerokości od 1,5 do 2 m.
Tegoroczną nowością jest utrzymywanie na biało jezdni w standardzie V i VI. Oznacza to, że jezdnia taka będzie odpłużona i posypana materiałami szorstkimi na odcinkach decydujących o warunkach ruchu – np. w rejonach skrzyżowań czy na podjazdach.

Straż Miejska przypomina o obowiązkach właścicieli i zarządców nieruchomości w zakresie utrzymania zimowego. Powinni oni:
•    niezwłoczne usunąć błoto, śniegu, lód z chodników położonych wzdłuż nieruchomości z wyjątkiem chodnika, na którym dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych,
•    niezwłoczne usunąć błoto, śnieg, lód z części nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego,
•    niezwłoczne usunąć sople i nawisy śniegu stwarzające zagrożenie dla przechodniów z budynków i ich części oraz urządzeń infrastruktury technicznej,
•    pryzmować błoto, śnieg, lód na chodniku przy krawędzi jezdni z zachowaniem minimum 1 metra od pnia drzewa,
•    śnieg, lód czy błoto pośniegowe usunięte z chodnika ułożyć wzdłuż krawężnika oddzielającego chodnik od jezdni tak, by nie powodowały zakłóceń w ruchu pieszych i pojazdów, z zachowaniem możliwości odpływu wody do kanalizacji w sposób nie zagrażający zieleni.
•    zgarniać śnieg, lód, błoto lub inne zanieczyszczeń z chodnika na jezdnię jest zabronione, podobnie jak spławianie do wód śniegu i błota pośniegowego wywożonego z terenów zanieczyszczonych, a w szczególności z dróg, parkingów czy terenów przemysłowych (ich składowanie jest dopuszczalne  wyłącznie na terenach do tego wyznaczonych).
Za  nieuprzątnięcie błota, śniegu czy lodu z chodników położonych wzdłuż nieruchomości można otrzymać mandat karny w wysokości – 100 zł.

Okres zimowy to niebezpieczna i trudna pora roku dla wolno żyjących kotów. Dlatego miłośnicy zwierząt apelują do właścicieli i administratorów krakowskich budynków: pomóżmy znaleźć dzikim kotom schronienie przed zimnem i mrozem, uchylmy w zimie choć część okienek w piwnicach lub innych pomieszczeniach gospodarczych. (M)

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-01-18
Data aktualizacji: 2012-01-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź