Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wspólnie zlikwidować niską emisję

Współpraca w zakresie likwidacji niskiej emisji była tematem spotkania przedstawicieli Miasta oraz Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Elektrociepłowni Kraków i Skawina, Polskiego Górnictwo Naftowego i Gazownictwa i Tauron Sprzedaż. Porozumienie w tej sprawie zostanie podpisane w połowie maja.

Nie jest tajemnicą, że w okresie jesienno-zimowym stan powietrza w naszym mieście pozostawia wiele do życzenia. Główna przyczyna to tzw. niska emisja - efekt spalania paliw stałych i śmieci w domowych kotłowniach i piecach.

Zdając sobie sprawę ze swojego położenia, Kraków od lat walczy o poprawę stanu powietrza. Od lat 90-tych realizowany jest program likwidacji niskiej emisji poprzez dofinansowywanie wymiany starych węglowych pieców na nowe proekologiczne rozwiązania.

Programy zmierzające do ograniczenia niskiej emisji prowadzi też Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA. Przygotowano specjalną ofertę dla właścicieli budynków, w których użytkowane są  piece  na  paliwa  stałe (węgiel, koks, drewno).

„Sprawa powietrza w Krakowie jest dla nas kluczowa. Dlatego chcemy zachęcić wszystkich dostawców energii cieplnej do współpracy w zakresie likwidacji niskiej emisji” – mówił podczas spotkania w Magistracie Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Stąd pomysł, aby dostawcy energii cieplnej, elektrycznej i gazu, wspólnie z instytucjami i firmami mogącymi udzielić mieszkańcom wsparcia finansowego w budowie instalacji wewnątrz budynku, połączyły swe siły i wspólnie proponowały mieszkańcom optymalny wybór nowego rodzaju ogrzewania, przygotowując atrakcyjną ofertę na likwidację kotłowni czy pieców węglowych. „Dziś rezygnacja z paliw stałych jest utrudniona, bo mieszkańcy obawiają się dodatkowych kosztów. Wierzę, że współpracując będziemy w stanie zaoferować krakowianom ekologiczne ciepło bez obciążania ich dodatkowymi kosztami” – wyrażał przekonanie Jacek Majchrowski.

W spotkaniu w Magistracie uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, MPEC, Elektrociepłowni Kraków i Skawina, Polskiego Górnictwo Naftowego i Gazownictwa i Tauron Sprzedaż. Porozumienie w sprawie udziału w programie ochrony powietrza dla aglomeracji krakowskiej i w likwidacji niskiej emisji będzie podpisane najprawdopodobniej w połowie maja tego roku.

Przypomnijmy, że zdaniem ekspertów, aby stan powietrza w polskich miastach uległ zdecydowanej poprawie konieczne są zmiany w polskim prawie. Chodzi między innymi o zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (zakaz stosowania paliw stałych w niektórych rejonach, czy obowiązek podłączenia się do miejskiej sieci grzewczej), prawie budowlanym (konieczność poinformowania o sposobie ogrzewania po zakończeniu budowy obiektu, czy możliwość kontrolowania budynków pod kątem zgodności systemu grzewczego z zapisami pozwolenia na budowę), prawie o ruchu drogowym (tworzenie stref ograniczonej emisji komunikacyjnej), a wreszcie prawie ochrony środowiska (uszczegółowienie zapisów w zakresie zawartości uchwał sejmików województwa odnośnie rodzaju i jakości paliw dopuszczonych do stosowania w gospodarstwach domowych). (M)

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-04-17
Data aktualizacji: 2012-04-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź