Lajkonik i szopki docenione!
Pochód Lajkonika oraz szopkarstwo krakowskie, czyli dwie tradycje, którymi opiekuje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego!
W poniedziałek (4 sierpnia) w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyło się uroczyste ogłoszenie pierwszych wpisów na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która będzie spisem przejawów żywego dziedzictwa niematerialnego Polski.
Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego powstała w oparciu o Konwencję UNESCO 2003 o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego, którą Polska ratyfikowała w 2011. Elementy niematerialnego dziedzictwa kulturowego wpisane na listę muszą być przekazywane z pokolenia na pokolenie i praktykowane przez grupy uznające te elementy za swoje dziedzictwo. W rozumieniu konwencji definiowane są one jako: tradycje i przekazy ustne; sztuki widowiskowe i tradycje muzyczne; praktyki społeczno-kulturowe; wiedza i praktyki dotyczące przyrody i wszechświata oraz rzemiosło tradycyjne.
Wśród pięciu wpisanych na listę zjawisk z całej Polski, znalazły się dwie tradycje, którymi opiekuje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa; są nimi Pochód Lajkonika oraz szopkarstwo krakowskie.
Zarówno obrzęd Lajkonika jak i tradycyjne szopkarstwo krakowskie stanowią lokalne zjawiska kulturowe, które bardzo silnie wpisały się w tradycję Krakowa, a także Polski i świata. Przekazywane z pokolenia na pokolenie są zjawiskiem unikalnym w skali światowej. Wpis na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego podkreśla nie tylko ich wyjątkową rolę w dorobku kulturowym miasta Krakowa, ale także potrzebę szerzenia świadomości na temat znaczenia ochrony dóbr niematerialnych w naszej kulturze. Więcej informacji: www.mhk.pl.