Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wielkie sprzątanie pod Kopcem Kościuszki

Jesień to czas porządków - grabienie liści, koszenie trawy, przycinanie gałęzi. Miasto Kraków wraz ze Spółdzielnią Socjalną „Wzajemna Pomoc" organizują  w sobotę (29 września) w godz. 10.00-14.00 sprzątanie pod Kopcem Kościuszki. Zapraszamy mieszkańców do udziału w jesiennych porządkach! Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z działalnością Spółdzielni Socjalnej „Wzajemna Pomoc" oraz ideą przedsiębiorczości społecznej.

Sprzątanie rozpocznie się w sobotę (29 września) o godz. 10 na końcowym przystanku autobusu nr 100. Zapraszamy wszystkich, którzy przy okazji jesiennego spaceru mogą wspomóc w tej akcji krakowskie spółdzielnie socjalne. ZIKiT zapewni wszystkim uczestnikom sprzątania worki na śmieci.

Spółdzielnia Socjalna Wzajemna Pomoc powstała w lipcu 2011 z pomocą dotacji Funduszu Pracy przy Grodzkim Urzędzie Pracy. Spółdzielnia oferuje usługi porządkowe, remontowo-budowlane, konserwację terenów zielonych.

Spółdzielnia socjalna to forma przedsiębiorstwa społecznego, a więc takiego, które jest pełnoprawnym uczestnikiem rynku, a ponadto realizuje w swojej działalności aspekt społeczny – reintegrację zawodową i społeczną swoich członków. Spółdzielnia socjalna to zrzeszenie co najmniej 5 osób fizycznych lub min. 2 osób prawnych – założycieli. Muszą oni przynależeć do jednej z grup:

- osoby bezrobotne (w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia)
- osoby niepełnosprawne (w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych)
- osoby, o których mowa w ustawie o zatrudnieniu socjalnym:
• bezdomne, realizujące indywidualny program wychodzenia z bezdomności (w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej)
• uzależnione od alkoholu po zakończeniu programu psychoterapii w zakładzie lecznictwa odwykowego
• uzależnione od narkotyków lub innych środków odurzających po zakończeniu programu terapeutycznego w zakładzie opieki zdrowotnej
• chore psychicznie w rozumieniu przepisów o ochronie zdrowia psychicznego
• zwalniane z zakładów karnych, mające trudności w integracji ze środowiskiem w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej
• uchodźcy realizujący indywidualny program integracji w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej.

Członkowie spółdzielni uczestniczą w jej prowadzeniu kolektywnie i wspólnie ponoszą odpowiedzialność za funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Spółdzielnie socjalne podlegają tym samym zasadom rynkowym co przedsiębiorstwa komercyjne, natomiast często mają ograniczone doświadczenia w prowadzeniu samodzielnego przedsiębiorstwa, co utrudnia im równorzędne konkurowanie z komercyjnymi podmiotami. Osoby zaangażowane w założenie spółdzielni wywodzą się ze środowiska tzw. osób wykluczonych społecznie, dlatego wejście do otoczenia biznesowego stanowi dla nich często dużą trudność. Dodatkową barierą np. w kontaktach z potencjalnymi kontrahentami  jest powszechna niewiedza i nieznajomość zagadnienia ekonomii społecznej i takiej formy przedsiębiorczości społecznej jak spółdzielnia socjalna.(JD)

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-09-26
Data aktualizacji: 2012-09-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź