Ambasadorzy kongresów
Kim są Ambasadorzy Kongresów Polskich i jak ważną rolę odgrywają dla promocji miasta? O tym rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Promocji i Turystyki Rady Miasta Krakowa.
Program Ambasadorów Kongresów Polskich realizowany jest od 1999 roku wspólnie przez Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce oraz Polską Organizację Turystyczną, przy współdziałaniu miejskich i regionalnych Convention Bureau, a także zaproszonych osób, instytucji i organizacji. Misją Programu Ambasadorów jest skuteczne pozyskiwanie do Polski międzynarodowych kongresów oraz innych wydarzeń we współpracy z wybitnymi przedstawicielami świata nauki, kultury, sportu, biznesu i innych środowisk zawodowych.
Jak pokazuje praktyka, w pozyskiwaniu konferencji i kongresów międzynarodowych do danego kraju, kluczową rolę odgrywać mogą osoby pełniące różnorodne funkcje we władzach stowarzyszeń i organizacji międzynarodowych, a także naukowcy oraz działacze organizacji profesjonalnych czy biznesmeni, którzy pracują z partnerami zagranicznymi. Wszyscy oni – przy okazji swoich zawodowych kontaktów – mogą uzyskiwać informacje o potencjalnym zainteresowaniu Polską jako miejscem ewentualnego spotkania konferencyjnego czy kongresowego, a następnie rekomendować podjęcie działań promocyjnych wobec danego partnera zagranicznego.
Jak dowodzi ICCA, czyli Stowarzyszenie Międzynarodowych Kongresów i Konwencji, w swoim przewodniku po programach ambasadorów, kraje, miasta i obiekty kongresowe, które ściśle współpracują z ambasadorami, są zazwyczaj bardziej skuteczne w procedurach konkursowych, ponieważ ich podejście integruje profesjonalne wsparcie dla kongresu z pełniejszą znajomością celów specyficznych dla stowarzyszeń. – Według ICCA na świecie odbywa się około 21 000 cyklicznych kongresów stowarzyszeń i innych wydarzeń, które generują wydatki szacowane na około 13 mld dolarów – mówiła Małgorzata Przygórska-Skowron z Krakow Convention Bureau.
Do tej pory tytuł Ambasadora Kongresów Polskich otrzymało ponad 150 osób, a w pracach Kapituły Programu uczestniczyło grono wybitnych osobowości polskiego świata nauki gospodarki i kultury. W 2015 roku w gronie Ambasadorów Kongresów Polskich z Krakowa i Małopolski znaleźli się: prof. dr hab. inż. Jan Chłopek z Akademii Górniczo-Hutniczej; prof. dr hab. Władimir Mitiuszew z Uniwersytetu Pedagogicznego oraz prof. dr hab. Jerzy Wiciak z AGH.