Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Blisko 600 projektów w IV edycji Budżetu Obywatelskiego Krakowa

Wzrost liczby zadań ogólnomiejskich, zwrot w kierunku tzw. projektów miękkich, coraz większa aktywność kobiet i seniorów oraz coraz wyższa jakość składanych projektów – to główne trendy tegorocznego Budżetu Obywatelskiego Krakowa. 31 marca zakończył się nabór propozycji zadań do IV edycji, a dziś podczas konferencji prasowej podsumowano ten etap. Mieszkańcy złożyli w tym roku 587 projektów, w tym 236 ogólnomiejskich i 351 dzielnicowych. Największą popularnością cieszyły się takie kategorie, jak: infrastruktura, zieleń i ochrona środowiska, sport i infrastruktura sportowa oraz edukacja.

Fot. Katarzyna Stefanik / krakow.pl

– Mamy podobną liczbę projektów jak w roku ubiegłym, bo trzeba pamiętać, że dzielnica XVI Bieńczyce zrezygnowała z udziału w budżecie obywatelskim. Trzeba też przypomnieć, że ponad 150 projektów zostało już zrealizowanych. Kampania informacyjno-promocyjna, w której w tym roku pojawiło się wiele nowości, jak np. ambasadorowie budżetu obywatelskiego, przyniosła oczekiwane rezultaty – powiedział zastępca prezydenta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta Andrzej Kulig.

Od 1 do 31 marca działały 3 punkty konsultacyjne (Mały Rynek, CH Bonarka, M1). W centrach handlowych dyżury pełniły specjalnie przeszkolone osoby, które pomagały  mieszkańcom w przygotowaniu wniosków do BO. Odbyło się szereg spotkań środowiskowych (dla seniorów, rodzin, studentów, ogólne), tematycznych (kultura, zieleń, sport, infrastruktura i edukacja), a także trzy maratony pisania wniosków. W działania na rzecz Budżetu Obywatelskiego zaangażowanych zostało 35 ambasadorów, którzy zrealizowali w sumie ponad 70 spotkań (m.in. z seniorami, mieszkańcami, uczniami, mamami). – Ponad 1600 osób odwiedziło te punkty, z czego większość przychodziła już z pomysłami lub nawet z gotowymi projektami, tak żeby się poradzić w kwestii opracowania i złożenia wniosku – mówił Mateusz Płoskonka, dyrektor Biura MOWIS. – Spotkania z mieszkańcami w swojej nowej formule, tematycznej i środowiskowej, cieszyły się bardzo dużą popularnością. Podobnie było z maratonami pisania wniosków. W każdym brało udział od kilkunastu do kilkudziesięciu osób – dodał.

Liczbę projektów złożonych w dotychczasowych edycjach Budżetu Obywatelskiego Krakowa przedstawia tabela:

budżet tabelka

– Jeżeli chodzi o kategorie projektów, to w tym roku widzimy zmianę, która rozpoczęła w roku ubiegłym. Jest więcej projektów o charakterze miękkim, odchodzimy od projektów o charakterze inwestycyjnym, infrastrukturalnym, na rzecz zieleni, sportu, edukacji i ogólnie pojętego społeczeństwa. Dużą popularnością cieszą się projekty w formule szkoleń, imprez spotkań – mówił Mateusz Płoskonka, dyrektor Biura MOWIS.

Infrastruktura, zieleń i ochrona środowiska, sport i infrastruktura sportowa, edukacja – to cztery najpopularniejsze obszary tematyczne, których dotyczą złożone projekty. Na kolejnych miejscach uplasowały się: kultura, społeczeństwo, zdrowie, bezpieczeństwo i infrastruktura rowerowa.

budżet, wykres kołowy

– Największą aktywność zanotowano w przedziale wiekowym 31–40 lat, druga grupa to przedział wieku 41–50 lat. Bardzo cieszy też zwiększona aktywność seniorów. Na pewno będziemy chcieli popracować nad aktywnością młodzieży, czyli grupy wiekowej między 16 a 20 lat – mówił Mateusz Płoskonka, dyrektor Biura MOWIS. Mamy też rekordzistów: najstarszym wnioskodawcą jest mieszkaniec w wieku 87 lat, a wnioskodawczynią – mieszkanka w wieku 88 lat.

Które dzielnice wykazały się największą aktywnością? Zobacz wykres.

budżet dzielnice

– Jak widać kwota przeznaczona na budżet obywatelski, liczba spotkań, które były organizowane w poszczególnych dzielnicach, oraz liczba projektów złożonych w dzielnicach są ze sobą skorelowane. Im wyższa kwota i większa aktywność w postaci spotkań, tym wyższa liczba złożonych projektów – tłumaczył Mateusz Płoskonka, dyrektor Biura MOWIS. Tradycyjnie najbardziej aktywne były dzielnice IV i VIII.

 

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-04-03
Data aktualizacji: 2017-04-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź