Rumuński folklor w Krakowie
We wtorek 22 sierpnia na Rynku Głównym zaprezentują się zespoły folklorystyczne z Rumunii. Występy odbędą się w ramach 41. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej. To znakomita okazja, żeby poznać muzyczne i taneczne tradycje różnych regionów tego kraju, m.in. Maramureszu, Transylwanii i Siedmiogrodu. W programie przewidziano też czas na naukę ludowego tańca rumuńskiego.
Jako pierwszy wystąpi Ansamblul Folcloric „Someşul” Beclean z okręgu Bistrița-Năsăud (północna Rumunia, Siedmiogród). Zespół tworzą orkiestra grająca na tradycyjnych instrumentach oraz grupa taneczna Somesul, która w swym bogatym repertuarze ma tańce z okręgu Bistrița-Năsăud oraz innych etnicznych regionów Rumunii.
Drugi zespół – Ansamblul Județului Satu Mare „Doruri Sătmărene” (czyli Setmareńskie tęsknoty) – pokaże różne tańce z Transylwanii oraz obszaru Oaș, Maramureș i Someș. Zobaczymy m.in. taniec „Jocul codrenesc”, który wziął swoją nazwę od jednego z najważniejszych obszarów folklorystycznych północnej Transylwanii, zwanego „Ținutul Codrului” (Kraina Lasów). Charakteryzuje się on tym, że dziewczyna odgrywa rolę „wsparcia” chłopaka wykonującego skoki w powietrzu.
To nie koniec muzycznych atrakcji, bo na Dzień Rumunii do Krakowa przyjadą także Francisc Balogh, perkusista poruszający się w takich gatunkach jak rock, etno-folk i pop-jazz, oraz George Negrea, piosenkarz i kompozytor muzyki folk-contry, który śpiewa w wielu językach, w tym polskim.
Program Dnia Rumunii:
- 11.15 – korowód zespołów wokół Rynku Głównego;
- 12.00 – otwarcie Dnia Rumunii;
- 12.30 – Mali Pcimianie;
- 13.00 – Ansamblul Folcloric „Someşul” Beclean;
- 14.45 – Francisc Balogh;
- 15.30 – Ansamblul Județului Satu Mare „Doruri Sătmărene”;
- 16.30 – George Negrea;
- 17.30 – lekcja ludowego tańca rumuńskiego;
- 18.00 – Ansamblul Folcloric „Someşul” Beclean;
- 19.30 – zakończenie dnia;
- 20.00 – DJ Mihai z Klużu/ DJ Mihai din Cluj.