Zagłosuj w budżecie obywatelskim. Masz czas jeszcze tylko dziś!
Jeszcze tylko dziś, w sobotę, 30 czerwca, można głosować w V edycji budżetu obywatelskiego Krakowa. W tym roku lista zadań obejmuje aż 430 pozycji – krakowianie mogą wybierać spośród 307 projektów dzielnicowych i 123 ogólnomiejskich. Głosy można oddawać na trzy sposoby: w domu przez internet, w około stu stacjonarnych punktach głosowania oraz w mobilnych punktach głosowania, które instalowane są podczas miejskich i dzielnicowych imprez plenerowych. Miasto zachęca do udziału w głosowaniu także cudzoziemców – dostępne są komunikaty i informacje w kilku językach.
Głosować może każdy mieszkaniec Krakowa (nie trzeba być zameldowanym), który – w dniu oddania głosu – ukończył 16 lat. Dotyczy to także cudzoziemców mieszkających w Krakowie, którzy nie posiadają numeru PESEL. Wystarczy, że przy zakładaniu konta na platformie budzet.krakow.pl podadzą dodatkowo swoją datę urodzenia oraz płeć, ponieważ na tej podstawie generowany będzie kod identyfikacyjny, który umożliwi im głosowanie. Aby zachęcić obcokrajowców do udziału w głosowaniu, miasto przygotowało materiały informacyjne w wersjach wielojęzycznych: po angielsku, niemiecku, ukraińsku i rosyjsku.
- Wykaz projektów do głosowania w V edycji budżetu obywatelskiego miasta Krakowa
- Pełny wykaz stałych i mobilnych punktów do głosowania
- Instrukcja głosowania on-line
Podobnie jak w ubiegłym roku, głosy można oddawać tradycyjnie, czyli na papierowej karcie do głosowania, oraz przez internet na platformie budzet.krakow.pl. Aby zagłosować on-line, należy się zalogować do platformy internetowej i podać swoje dane: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, numer telefonu komórkowego oraz adres e-mail.
Dla osób, które wolą tradycyjne głosowanie, przygotowane zostaną papierowe karty do głosowania. Będzie trzeba w nich podać tylko imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL. Każda osoba będzie mogła włożyć do urny tylko jedną kartę – przed wrzuceniem głosu osoba obsługująca punkt głosowania będzie prosić o okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość.
Na terenie Krakowa uruchomione zostały stacjonarne punkty głosowania, m.in.:
- w wybranych lokalizacjach Urzędu Miasta Krakowa (przy ul. Wielickiej 28A, al. Powstania Warszawskiego 10, os. Zgody 2),
- w Punktach Obsługi Mieszkańca w CH Serenada, Galerii Bronowice oraz CH Bonarka,
- w siedzibach Rad Dzielnic,
- w wybranych instytucjach kultury, tj. filiach Biblioteki Kraków oraz domach kultury,
- w lokalach Programu Aktywności Lokalnej.
Oprócz stacjonarnych punktów głosowania głos w ramach budżetu obywatelskiego można oddać również w mobilnych punktach głosowania, które uruchamiane są m.in. podczas Pikników Krakowskich oraz wybranych imprez plenerowych organizowanych przez dzielnice i miejskie jednostki organizacyjne. W specjalnie przygotowanych strefach obywatelskich prezentowane są dotychczas zrealizowane projekty, tam też tegoroczni wnioskodawcy mogą promować swoje pomysły. Specjalnie oznaczone miejsca do głosowania można również znaleźć podczas festynów z okazji święta dzielnic.
Pikniki Krakowskie ze strefą obywatelską:
- 30 czerwca, w parku Bednarskiego w godz. 11.00–17.00.
Imprezy dzielnic:
- 30 czerwca, 11.00-19.00 – piknik Dzielnicy IV Prądnik Biały, park Kościuszki.