Rozmawiali o wynajmie krótkoterminowym
W poniedziałek, 17 września, w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa przedstawiciele polskich miast spotkali się, aby porozmawiać o zjawisku najmu krótkoterminowego dla turystów.
– Rozwój technologii wpływa na ruch turystyczny, a co za tym idzie, nowy rodzaj miejsc noclegowych. Dzisiaj z przedstawicielami innych polskich miasta zastanowimy się nad rozwiązaniami prawnymi wynajmu krótkoterminowego. Jednak przed nami długa droga, aby nauczyć się funkcjonować z nowym modelem wynajmu – mówił Andrzej Kulig, zastępca prezydenta miasta Krakowa.
Debata została zorganizowana w ramach międzynarodowego projektu „Miasta historyczne 3.0” - zainicjowanego i prowadzonego przez Kraków, którego naczelnym celem jest współpraca i dyskusja nad problemami, doświadczeniami i rozwiązaniami stosowanymi w miastach historycznych, przy uwzględnieniu różnych uwarunkowań wynikających z ich specyfiki. Ten bardzo szybko rozwijający się model biznesowy, polegający na wynajmie pokoi, mieszkań, apartamentów dla turystów przez specjalistyczne firmy i portale, budzi w całym świecie wiele emocji, gdyż stwarza nowy wymiar konkurencyjności obiektów noclegowych i ma również wpływ na gentryfikację dzielnic. Rady Miast Krakowa i Sopotu podjęły rezolucje w sprawie ustanowienia przepisów, które dawałyby samorządom możliwości regulowania przedmiotowej kwestii. Kraków należy także do grupy miast europejskich, która prowadzi rozmowy w tym zakresie z Komisją Europejską.
Spodziewanym rezultatem debaty będzie dogłębne rozpoznanie zjawiska w Polsce oraz stanowisk samorządów. Debata miała pomóc w przygotowaniu narzędzi prawnych i ekonomicznych, które umożliwią przedsiębiorcom i urzędnikom klarowną interpretację, co jest szczególnie istotne w kontekście relacji mieszkańcy–turyści.
Uczestnicy debaty przeanalizowali następujące zagadnienia:
- jakie zjawiska niesie za sobą najem krótkoterminowy,
- czy i w jakim zakresie potrzebna jest regulacja prawna oraz na jakim szczeblu,
- regulacja najmu krótkoterminowego a prawo przedsiębiorców,
- czego oczekują miasta od pośredników najmu krótkoterminowego,
- rola platform rezerwacyjnych w rozwoju oferty turystycznego najmu apartamentów.
Partnerami merytorycznymi wydarzenia byli: Komisja Europejska, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Finansów, Związek Miast Polskich, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.