Mediatorzy pomogą w rozstrzyganiu sporów
Prowadzenie mediacji w sprawach dotyczących budownictwa i architektury oraz zagospodarowania przestrzennego – to główny cel listu intencyjnego w zakresie współpracy na rzecz rozwoju mediacji, podpisanego we wtorek, 25 września pomiędzy Gminą Miejską Kraków a Okręgową Izbą Radców Prawnych. Porozumienie podpisali prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie, dr Marcin Sala-Szczypiński.
– Mam nadzieję, że współpraca z Okręgową Izbą Radców Prawnych na rzecz rozwoju mediacji będzie szczególnie przydatna odnośnie nowej ustawy lex deweloper – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Dodał, że strony postępowania będą miały możliwość ugodowego, mediacyjnego załatwienia sporu.
– Cieszę się, że mediacja będzie wykorzystywana w postępowaniach prowadzonych przez Urząd Miasta Krakowa – podkreślił dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie, dr Marcin Sala-Szczypiński. Zwrócił uwagę, że mediacja umożliwia doprowadzenie do porozumienia między stronami postępowania i ma umożliwić uniknięcie konfliktów. Dziekan Marcin Sala-Szczypiński przypomniał, że Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie jest już partnerem urzędu w sprawie realizacji nieodpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców.
Pierwszego czerwca br. weszła w życie nowelizacja Kodeksu Postępowania Administracyjnego, która przewiduje możliwość prowadzenia mediacji w sprawach administracyjnych. Oznacza to możliwość wdrożenia mediacji w budzących wiele emocji i długotrwałych postępowaniach dotyczących inwestycji budowlanych. Udział mediatorów z Centrum Mediacji Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie pozwoli na szybsze i bardziej ugodowe prowadzenia takich postępowań, uwzględniające zarówno interesy mieszkańców Krakowa jak i nieuniknioną potrzebę rozwoju miasta, z poszanowaniem stosunków dobrosąsiedzkich i uwzględnieniem potrzeb mieszkaniowych krakowian oraz osób pragnących się w Krakowie osiedlić.
Przedmiotem rozmów przy stole mediacyjnym mogą być: postępowania dotyczące określenia warunków zabudowy, zagospodarowania terenu, pozwolenia na budowę, lokalizacja dużych inwestycji, osiedli mieszkaniowych, zakładów produkcyjnych, ilość kondygnacji w powstającym w sąsiedztwie mieszkańców budynku, realizacja w otoczeniu inwestycji parku, ogrodu, placu zabaw oraz dróg dojazdowych.
Okręgowa Izba Radców Prawnych poprzez utworzone Centrum Mediacji deklaruje:
- przeprowadzenie dla pracowników Urzędu Miasta Krakowa bezpłatnych szkoleń z zakresu mediacji administracyjnej,
- prowadzenie szkoleń z zakresu mediacji, negocjacji oraz z zakresu prawa cywilnego, administracyjnego, gospodarczego, zamówień publicznych, ochrony danych osobowych,
- zorganizowanie dyżurów mediatorów w Urzędzie Miasta Krakowa, co pozwoli na organizowanie spotkań informacyjnych w sprawach toczących się przed organami administracji publicznej,
- organizowanie cyklicznych spotkań z mieszkańcami, w trakcie których omawiane będą zagadnienia związane z mediacją administracyjną.
Okręgowa Izba Radców Prawnych poprzez utworzone Centrum Mediacji deklaruje również wsparcie doradcze i szkoleniowe w zakresie mediacji i poradnictwa obywatelskiego.
Mediacja jest procesem, w którym dwie lub więcej stron w obecności bezstronnej osoby starają się rozwiązać konflikt, który legł u podstawy danego postępowania. Należy podkreślić, że mediacja ma służyć rozwiązaniu konfliktu, a nie rozstrzygnięciu sprawy (tak jak ma to miejsce w sądzie). Oznacza to, że mediacja daje szanse nie tylko na osiągnięcie porozumienia w danej sprawie, ale także i we wszystkich innych, w które zaangażowane są strony postępowania. Ponadto mediacja nie zaostrza sporu - co ma często miejsce w sądzie. Dlatego należy pamiętać, że wystąpienie na drogę sądową to ostateczność.
OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA