II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza
Krakowskie stacje monitoringu jakości powietrza zanotowały przekroczenia norm zanieczyszczeń powietrza pyłami PM10 (powyżej 150 mikrogramów na metr sześcienny), a także z uwagi na brak wiatru i towarzyszące temu zjawisko inwersji Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłosiło II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza dla Krakowa.
Prezydent Krakowa apeluje o ograniczenie czynności, które przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń powietrza, korzystanie z komunikacji miejskiej i pozostawienie samochodów prywatnych na parkingach. W tym czasie należy zwracać uwagę zwracać na jakość spalanego w piecach węgla i powstrzymać się z używaniem kominków. Prezydent Krakowa zwraca się też do osób, które do Krakowa przyjeżdżają z okolicznych miejscowości, by w dniach, kiedy są przekraczane normy zanieczyszczenia nie wjeżdżały samochodami do centrum i Śródmieścia. W związku z ogłoszeniem II stopnia zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza na terenie miasta będą się odbywać wzmożone kontrole pojazdów pod kątem jakości spalin.
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.
Treść apelu Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego:
Szanowni Państwo, Mieszkańcy Krakowa!
W związku z zarejestrowanymi na stacjach monitoringu WIOŚ, ponadnormatywnymi stężeniami pyłu w krakowskim powietrzu, zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o korzystanie z komunikacji miejskiej i pozostawienie samochodów prywatnych na parkingach.
Jednocześnie proszę tych wszystkich, którzy ogrzewają swoje mieszkania piecami węglowymi o to, by zwrócili uwagę na jakość spalanego w nich węgla i nie spalali w nich odpadów domowych.
Jeżeli jesteście Państwo właścicielami kominków opalanych drewnem, nie będących jedynym źródłem ogrzewania mieszkania, uprzejmie proszę o rozważanie możliwości czasowego zaprzestania ich użytkowania.
Straż Miejska została zobowiązana przeze mnie do podjęcia wzmożonych kontroli palenisk domowych. Proszę, by w przypadku uzasadnionego podejrzenia dotyczącego spalania śmieci lub odpadów, niezwłocznie skontaktować się z dyżurnym Straży Miejskiej pod nr 986.
Jeżeli macie Państwo znajomych, którzy dojeżdżają do pracy spoza granic naszego miasta, proszę o przekazanie mojego apelu o pozostawienie samochodu w miarę możliwości jak najbliżej węzłów komunikacyjnych i korzystanie ze środków komunikacji zbiorowej.
Takie działania pomogą w częściowym ograniczeniu stężeń zanieczyszczeń, które zalegają nad Krakowem.
Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa
Wszelkie informacje o stanie jakości powietrza można śledzić na bieżąco na stronie internetowej WIOŚ lub na smartfonach za pomocą aplikacji Powietrze Kraków.