Współpraca Krakowa z NGO-sami
O tym jak Gmina Miejska Kraków współpracuje z organizacjami pozarządowymi rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Dialogu Obywatelskiego. Radni zaopiniowali też projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących poszerzenia strefy płatnego parkowania.
Jak możemy przeczytać we wstępie do Programu Współpracy Krakowa z organizacjami pozarządowymi, Gmina Kraków chce budować społeczeństwo obywatelskiej, w którym władze samorządowe ściśle współpracują z organizacjami pozarządowymi. Zakładanym rezultatem współpracy jest zwiększenie efektywności działań związanych z realizacją zadań publicznych i dalszy wzrost partycypacji społecznej w rozwiązywaniu problemów lokalnych – możemy przeczytać w Programie współpracy Gminy Miejskiej Kraków z organizacjami pozarządowymi.
Jak mówił obecny na posiedzeniu Mateusz Płoskonka, Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, program współpracy Krakowa z organizacjami pozarządowymi ma być uchwalony do 30 listopada. Jak co roku zapytano rady dzielnic o realizację zadań z zakresu takiej współpracy. W 2020 roku Wspierane będą też NGOs-y, które skupiają się na pomocy charytatywnej. W tym roku w ramach programu wydano na współpracę 105 mln zł.
Współpraca z organizacjami pozarządowymi to też różnego rodzaju programy, takie jak np.: Filantrop Krakowa, Podzielmy się ciepłem, Otwarty Kraków, program FIO-Małopolska Lokalnie-Północ, które wspierają mieszkańców północnej części województwa małopolskiego. Kolejnym istotnym punktem jest integracja seniorów w Krakowie. Obecnie w mieście funkcjonuje 35 Centrów Aktywności Seniora, prowadzonych przez organizacje pozarządowe.
Na koniec Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących poszerzenia strefy płatnego parkowania, wg druku nr 546.