Drugie podejście do budowy klastra innowacji na Zabłociu
Aż siedem firm jest zainteresowanych zaprojektowaniem i budową Klastra innowacji społeczno-gospodarczych Zabłocie 20.22. Propozycje są weryfikowane, w ciągu najbliższych tygodni komisja przetargowa podejmie decyzję w sprawie przetargu.
Przypomnijmy, że w pierwszym przetargu dotyczącym klastra innowacji na Zabłociu wpłynęło pięć ofert. Po ich analizie, postępowanie zostało unieważnione z uwagi na fakt, że oferenci za realizację zadania proponowali kwoty wyższe niż zaplanowano w budżecie.
W drugim, ogłoszonym przez Zarząd Inwestycji Miejskich przetargu, wpłynęło siedem ofert. Propozycje są weryfikowane, w ciągu najbliższych tygodni komisja przetargowa podejmie decyzję w sprawie przetargu.
Ideą klastra innowacji społeczno-gospodarczych Zabłocie 20.22 jest stworzenie wspólnej przestrzeni zapewniającej techniczne i organizacyjne warunki do pracy, nauki, czy spędzania wolnego czasu dla różnych środowisk: startupów i mikroprzedsiębiorstw, grup twórczych, organizacji społecznych, mieszkańców i grup nieformalnych, każdego, kto jest zainteresowany rozwijaniem swej aktywności. Udział w funkcjonowaniu klastra będzie miał też samorząd. Planuje się, że swoją siedzibę w nowej przestrzeni będą miały miejskie instytucje odpowiedzialne za wspieranie inicjatyw społecznych, dialog i współpracę z organizacjami społecznymi. Klaster powstanie w oparciu o dwa istniejące budynki magazynowe przy ul. Zabłocie, w rejonie torów kolejowych.
Warto dodać, że projekt ma unijne dofinansowanie ze środków przewidzianych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację w ramach Osi 11 – Rewitalizacja przestrzeni regionalnej, Działanie 11.1 – Rewitalizacja miast, Poddziałanie 11.1.1 – Rewitalizacja głównych ośrodków miejskich w regionie.