Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Walka ze szczurami – dodatkowa deratyzacja

Od 23 marca do 30 kwietnia w Krakowie trwa dodatkowa deratyzacja. To odpowiedź na liczne skargi mieszkańców dotyczące występowania szczurów.

Fot. Adam Davis / freeimages.com

"W odpowiedzi na liczne skargi mieszkańców Krakowa dotyczące nasilającego się występowania szczurów i pozostałych gryzoni, mając na uwadze obecną sytuację (ograniczony dostęp do pokarmu gryzoni) Urząd Miasta Krakowa podjął decyzję o skoordynowaniu działań związanych ze zwalczaniem gryzoni przez wszystkie jednostki miejskie związane z zarządzaniem i utrzymaniem nieruchomości gminnych, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz posiadaczy terenów prywatnych. W obecnej sytuacji, ograniczonego dostępu gryzoni do pokarmu, akcja deratyzacyjna może być skuteczniejsza a ograniczenie populacji gryzoni w mieście znaczące i odczuwalne dla mieszkańców" - czytamy w piśmie Jerzego Muzyka, zastępcy prezydenta Krakowa.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, na właścicielu, posiadaczu lub zarządzającym nieruchomością ciąży obowiązek utrzymywania jej w należytym stanie higieniczno-sanitarnym, w tym w szczególności prowadzenie prawidłowej gospodarki odpadami i ściekami oraz zwalczanie gryzoni, insektów i szkodników. Niewywiązanie się z nałożonego przez ustawodawcę obowiązku przeprowadzenia deratyzacji podlega karze grzywny.

Deratyzacja powinna być przeprowadzona na obszarach zabudowanych budynkami mieszkalnymi, produkcyjnymi, handlowymi, usługowymi oraz na obszarach zieleni miejskiej. Trutki powinno się wykładać sukcesywnie tam, gdzie pojawiają się szczury, w szczególności na podwórzach, śmietnikach, strychach, ustępach, budynkach gospodarczych, infrastrukturze kanalizacyjnej, ciepłowniczej itp.

W okresie przeprowadzania deratyzacji należy zachować szczególną ostrożność w rejonie wyłożenia środków zwalczających gryzonie, a rejony wyłożenia trutki powinny być oznakowane napisem „UWAGA TRUCIZNA”.

Aby deratyzacja była skuteczna, wskazane jest częste zmienianie rodzaju preparatów i sposobu ich podawania, a także ich każdorazowe wykładanie w innych, niż poprzednio miejscach.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-03-23
Data aktualizacji: 2020-03-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź