Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków nie może udostępniać Poczcie Polskiej danych wrażliwych

„W związku z anonimami od pracowników Poczty Polskiej o udostępnienie nowego rejestru spisu wyborców informujemy, że art. 99 ustawy z 16 kwietnia nie zawiera dyspozycji do żądania sporządzenia takich dokumentów” – podaje na stronie internetowej Związek Miast Polskich. Taka sytuacja miała miejsce również w Krakowie: o udostępnienie spisu wyborców Poczta Polska poprosiła Urząd Miasta Krakowa w anonimowej korespondencji mailowej w nocy ze środy na czwartek. – Uważam, że jest to bezpodstawne, bo nie ma w tej sprawie żadnej obowiązującej ustawy. Nie możemy przekazywać danych wrażliwych i chronionych spółce prawa handlowego jaką jest Poczta Polska. Opinie prawne są jednoznaczne: nie ma ustawowego umocowania prawnego, dlatego tych danych w obecnej sytuacji nie przekażemy – mówi prezydent Jacek Majchrowski.

Fot. Anna Duda / Magiczny Kraków

Do Urzędu Miasta Krakowa mail w tej sprawie wpłynął dokładnie o godz. 02:03 w czwartek, 23 kwietnia. Zgodnie z jego treścią, w dwa dni pracownicy UMK mieliby dostarczyć Poczcie Polskiej spisy wyborców – z ich adresami oraz numerami PESEL. Są to jednak dane wrażliwe i chronione.

Kraków nie chce i nie może w obecnej sytuacji bez podstawy prawnej udostępniać takich danych. – Jeśli ustawa o wyborach korespondencyjnych zostanie przeprocedowana i będzie w niej stwierdzone, że Poczta Polska jest organizatorem wyborów, wówczas Kraków wykona ustawę – mówi Antoni Fryczek, sekretarz miasta.

Przypomnijmy, że do tej pory nikt nie odwołał wyborów prezydenckich zaplanowanych w tradycyjnej formie na 10 maja. Zgodnie z prawem samorządowcy przygotowują się do organizacji głosowania w właśnie takiej formule. W Krakowie do zapełnienia jest 450 obwodowych komisji wyborczych. – Udało nam się zapełnić minimalny, pięcioosobowy, skład w 272 komisjach, brakuje go w 178 komisjach – zaznacza Antoni Fryczek.

Zgodnie z kodeksem wyborczym Urząd Miasta Krakowa jest zobowiązany realizować działania w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy – z wyłączeniem przepisów dotyczących wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania, głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika oraz podawania mieszkańcom określonych informacji i obwieszczeń, które w związku z ostatnimi zmianami legislacyjnymi, zostały wykreślone ze stosowania w odniesieniu do wyborów prezydenta RP.

O tym, że Poczta Polska SA, jako operator pocztowy, może otrzymać dane osobowe pod warunkiem, że są one potrzebne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta RP, bądź wykonania innych obowiązków nałożonych przez organy administracji rządowej, oraz że żadna z powyższych przesłanek nie została spełniona, oświadczyła również w oficjalnym stanowisku Unia Metropolii Polskich. Pod tym oświadczeniem, opublikowanym 27 kwietnia, podpisali się prezydenci zrzeszonych miast: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

 

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-04-28
Data aktualizacji: 2020-05-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź