Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Klaster 20.22 – mieszkańcy zdecydują

Od początku marca trwają konsultacje społeczne dotyczące zasad funkcjonowania Klastra Zabłocie 20.22 (budynek A). Jakim będzie miejscem, co będzie oferował – m.in. o tych kwestiach będą wspólnie dyskutować ze sobą i wypracowywać rozwiązania mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska osób związanych z innowacyjnymi firmami (start up’ami), przedstawiciele branż i środowisk kreatywnych oraz wszyscy zainteresowanymi tematem Klastra. Wyniki raportu z konsultacji powinny być znane w połowie października.

Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Ogłoszony w połowie marca stan epidemiczny spowodował zmianę formuły konsultacji. Do tej pory miasto w ramach konsultacji przeprowadziło preankietę i ankietę właściwą. W sumie spłynęło 365 ankiet, w których udział wzięli mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i przedsiębiorcy. Wyniki ankiety są w trakcie opracowywania.

Na 4 września zaplanowane zostało badanie fokusowe, które przeprowadzone zostanie na grupie 12 osób. Natomiast 8 września o godz. 17.00, w TAURON Arenie Kraków (sala konferencyjna) przy ul. Stanisława Lema 7 odbędzie się otwarte spotkanie dla wszystkich zainteresowanych tematem Klastra 20.22. Szczegóły na temat spotkania oraz link do rejestracji: rewitalizacja.krakow.pl.

Kto będzie operatorem Klastra?

Klaster „Zabłocie 20.22” ma być miejscem zapewniającym przestrzeń do pracy, nauki, rozwoju organizacji i branż kreatywnych, do działalności mieszkańców i grup nieformalnych. Celem jego powstania jest integracja zróżnicowanych środowisk oraz budowanie innowacyjnej społeczności.

Operator budynku zostanie wybrany w trybie ustawy o umowie koncesji. Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie dialogu technicznego z podmiotami zainteresowanymi prowadzeniem tego miejsca. Klaster powinien zacząć funkcjonować pod koniec sierpnia 2021 r.

- Czy są założenia, w jaki sposób budynek zostanie udostępniony operatorowi? – dopytywał Łukasz Sęk, Przewodniczący Komisji Innowacji i Wykorzystania Funduszy Unijnych.

– Operator będzie zarządzał budynkiem A na zasadach rynkowych, prowadząc działalność programową uzgodnioną z Miastem i ustaloną w umowie – tłumaczyła Magdalena Wiechniak, zastępca dyrektora Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji.

Według obecnego na spotkaniu Michała Adamczyka, Prezes Zarządu Fundacji Kraków Miastem Startupów, Klaster Zabłocie będzie kosztem i miasto będzie musiało zabezpieczyć budżet na jego działalność. – Operator dostanie budynek i budżet. Trzeba się zastanowić, w jaki sposób będzie przebiegać kontrola jego działalności. Kim będzie operator? To powinien być przedmiot konsultacji.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Kubowicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2020-08-28
Data aktualizacji: 2020-08-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź