Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

O pomocy przedsiębiorcom na Komisji Innowacji

O wsparciu dla przedsiębiorców w trakcie pandemii Covid-19 rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Innowacji i Wykorzystania Funduszy Unii Europejskiej.

Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Informacje na temat pomocy dla przedsiębiorców prezentowali przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa oraz Grodzkiego Urzędu Pracy.

Miasto pomaga przedsiębiorcom na różne sposoby. Mogą oni liczyć na dotacje i stypendia. Taką formę pomocy dla samozatrudnionych artystów przygotował Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Krakowskie Biuro Festiwalowe. W przypadku branży gastronomicznej i dorożkarskiej Wydział Spraw Administracyjnych rozwiązywał lub aneksował umowy z miastem, by przedsiębiorcy nie ponosili kosztów związanych z ograniczeniem działalności przez pandemię. Obniżone zostały stawki za zajęcie terenu. Przedsiębiorcy otrzymali także ulgi w podatkach i opłatach, obniżone zostały czynsze lokali miejskich.

Największe środki finansowe przekazywane były przez Grodzki Urząd Pracy w formie mikropożyczek dla aktywnych krakowskich firm, dofinansowania do kosztów wynagrodzeń pracowników, czy dofinansowania samozatrudnionym kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Z mikropożyczek skorzystało 66 tys. firm zarejestrowanych w Krakowie. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że do takiej pomocy uprawnionych jest około 112 tys. podmiotów. – Cały czas staramy się dotrzeć do przedsiębiorców, którzy mogliby skorzystać z mikropożyczek – informował radnych Marek Cebulak, dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy. Informacje o mikropożyczkach dostępne są na stronie: www.gupkrakow.pl.

- Nasuwa się teraz pytanie, co dalej? Czy planowane są korekty pomocy, wzmocnienie jej w przypadku branż, które nadal nie mogą działać? – dopytywał przewodniczący Komisji Innowacji i Wykorzystania Funduszy UE Łukasz Sęk.

Dyrektor Wydziału Ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Katarzyna Wysocka wyjaśniała, że celowana forma pomocy jest trudna w realizacji i zaburza konkurencję. – Nie jest to kwestia dostępności środków, ale naruszania konkurencji czy wspierania jednej branży – tłumaczyła. Poinformowała również radnych, że wydział koordynuje prace nad Programem Wspierania Biznesu i Innowacji.

pokaż metkę
Autor: MK
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2020-09-18
Data aktualizacji: 2020-09-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź