Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rozwiązywać problemy mieszkańców - wywiad z radnym Adamem Migdałem

O pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji oraz o potrzebach południa Krakowa z radnym Adamem Migdałem rozmawia Katarzyna Maleta-Madejska.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Jest Pan wiceprzewodniczącym Komisji Skarg, Wniosków i Petycji - proszę nakreślić czytelnikom, czym zajmuje się Komisja?

Adam Migdał: Od 2018 r. po zmianie przepisów powołano Komisję Skarg, Wniosków i Petycji. Komisji Rewizyjnej przyznano jedynie funkcję kontrolną. Mieszkańcy najczęściej skarżą się na postępowania, w których są stronami. Często w skargach chodzi o opieszałość lub niewłaściwe, zdaniem petentów, załatwianie spraw. Jednak w przeważającej ilości skargi są niezasadne, a wynika to często ze złej interpretacji obowiązującego prawa przez składających skargę. Komisja rozpatrując prosi Prezydenta o zajęcia stanowiska. W imieniu Prezydenta wyjaśnienia składają poszczególne jednostki. Petycje i wnioski dotyczą różnych spraw, ostatnio m.in. pomocy przedsiębiorcom w czasie pandemii. Są też sytuacje, gdy uznajemy, że jakaś skarga nie należy do kompetencji komisji, wówczas odsyłamy skargę czy wniosek do odpowiedniego organu.

Czy te sprawy rozpatrywane są na sesji?

AM: Odpowiedzi na skargi są udzielane w formie uchwał, więc każda skarga jest rozpatrywana na sesji Rady Miasta. Komisja analizuje sprawę, wysłuchuje stron, opiniuje i tworzy projekt uchwały, nad którym obraduje Rada Miasta Krakowa. Również na wszystkie wnioski i petycje odpowiadamy w formie uchwały. Do tej pory Rada jedynie kilka razy przyjęła projektu uchwały przygotowanego przez Komisję.

Był Pan przez lata radnym Dzielnicy IX Łagiewniki – Borek Fałęcki. Jakie potrzeby infrastrukturalne mają mieszkańcy tej części Krakowa?

AM: Byłem radnym tej dzielnicy przez pięć kadencji,  a przez dwie kadencje od 2002 do 2010 r. pełniłem także funkcję przewodniczącego Rady Dzielnicy IX. Dzięki działaniom rad dzielnic większość spraw palących i wpływających na komfort życia mieszkańców zostaje w znacznej części rozwiązana. Przed powstaniem rad dzielnic mieliśmy problemy z brakiem wodociągów, kanalizacji, ulic, chodników. Obecnie problemy są inne, są np. braki miejsc parkingowych przy nowo budowanych osiedlach czy ruch tranzytowy przez dzielnice. Coraz więcej osób chce mieszkać w tej części Krakowa, dlatego potrzebna jest też coraz większa liczba przedszkoli i żłobków. Rodzice dziś chętniej oddają dzieci do tych placówek, by mogły się lepiej rozwijać z rówieśnikami. Dzięki moim osobistym staraniom oraz Rady Dzielnicy IX udało się wybudować przedszkole przy ul. Kościuszkowców dla 250 dzieci. Po reformie edukacji musieliśmy zmodernizować i przystosować szkoły dla ośmioklasowych podstawówek. Po wielu latach starań miastu udało się zakupić teren Lasu Borkowskiego. Jeszcze będąc przewodniczącym rady dzielnicy zabiegałem o to, by teren ten należał do miasta.

Jakie potrzebne są w tej części miasta inwestycje?

AM: Infrastruktura komunikacyjna. Obecnie powstaje Trasa Łagiewnicka i trwa opracowanie dalszych części obwodnicy, czyli Trasy Pychowickiej i Trasy Zwierzynieckiej. Musimy też pomyśleć o „trasie ciepłowniczej”, tak by komunikacja międzydzielnicowa była ułatwiona, bo taką ma pełnić rolę trzecia obwodnica. Procedowana jest również budowa ulicy 8. Pułku Ułanów, łącząca ulicę Zawiłą z ul. Brożka i Kapelanką. Ale przede wszystkim jestem orędownikiem i z dużym zainteresowaniem przyglądam się rozbudowie kolei aglomeracyjnej. W najbliższych dwóch latach kolej ma zakończyć rozpoczęte inwestycje. Będzie to niezależny transport, który odmieni komunikację miejską w Krakowie oraz ograniczy wjazd samochodów do centrum. To będzie prawdziwa rewolucja komunikacyjna, gdy w 20 minut będzie można przyjechać ze Skawiny do centrum Krakowa. Już dzisiaj powinniśmy się do tego przygotowywać. Jeśli chodzi o kolejne inwestycje, to miasto wywalczyło tereny po basenie w Borku Fałęckim. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje, iż teren ten powinien pozostać rekreacyjno-sportowym. W tej sprawie będą prowadzone konsultacje z mieszkańcami. Miejscowy plan zagospodarowania przewiduje, iż teren ten musi pozostać rekreacyjno-sportowym. Zabiegam także o to, by dawny teren Campingu Krakowianka został pozyskany przez Miasto, by można było go zmodernizować. Jest to zielone miejsce służące karawaningowi, które mogłoby przyciągnąć wielu turystów również zagranicznych.


Adam Migdał - radny Miasta Krakowa, wiceprzewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej, pracuje w komisjach: Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska; Ekologii Ochrony Powietrza; Sportu i Kultury Fizycznej oraz Głównej

Tekst ukazał się w dwutygodniku Kraków.pl

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2020-09-24
Data aktualizacji: 2020-09-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź