Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jest przetarg na koncepcję ośrodka rehabilitacji dla dzikich zwierząt

Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił przetarg na opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej ośrodka rehabilitacji dla dzikich zwierząt. Termin składania ofert mija w czwartek, 8 października.

Fot. pixabay.com

Zadaniem wykonawcy będzie m.in. przygotowanie materiałów dotyczących zagospodarowania terenu, w tym lokalizację budynków, wolier, wybiegów dla zwierząt i wszelkich innych obiektów niezbędnych do funkcjonowania ośrodka. W ramach zlecenia konieczne będzie zaproponowanie dojazdu do placówki w dwóch wariantach, a także przygotowanie koncepcji zaopatrzenia we wszelkie konieczne media – wodę, gaz, prąd. W razie zaistnienia takiej konieczności, wykonawca zadania będzie musiał też uzyskać decyzję środowiskową (DUŚ). Szczegółowa specyfikacja przetargowa dostępna jest tutaj. Oferty można składać do czwartku, 8 października. Koncepcja architektoniczno-budowlana powinna być gotowa w pierwszej połowie 2021 roku.

– W oparciu o ten materiał, będziemy zlecać przygotowanie projektu budowlanego i wykonawczego wraz z uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę – informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM w Krakowie. Aktualnie w Wieloletniej Prognozie Finansowej na przygotowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie pozwolenia na realizację zabezpieczono kwotą 4,9 mln zł.

Jako teren pod budowę ośrodka dla dzikich zwierząt wskazana została w konsultacjach społecznych działka numer 18/3, obręb 79 Podgórze, na obszarze Lasów Tynieckich w Krakowie. Nieruchomość znajduje się na obszarze objętym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego „Tyniec – Wschód”.

Przewiduje się, że w ciągu roku ośrodek będzie mógł przyjąć i obsłużyć ok. 3 tys. osobników. Początkowo inwestycja ma objąć 1,8 ha z możliwością rozbudowy do ok. 3 ha. Układ obiektów na terenie inwestycji zostanie zaprojektowany tak, aby była możliwość rozbudowy Ośrodka o kolejne woliery dla zwierząt – zgodnie z bieżącymi potrzebami funkcjonującego kompleksu.

Warto wiedzieć, że aby inwestycja mogła zostać zrealizowana, na wskazanym w konsultacjach społecznych terenie konieczne było wprowadzenie zmian w tzw. Uproszczonym Planie Urządzenia Lasu (UPUL) dla Uroczyska Tyniec. W związku z tym, Wydział Kształtowania Środowiska UMK wspólnie z Zarządem Inwestycji Miejskich w Krakowie opracował nowy Uproszczony Plan Urządzenia Lasu dla Uroczyska Tyniec. Dokument został wyłożony do konsultacji społecznych, jednocześnie uzyskano niezbędne uzgodnienia planu ze strony Nadleśnictwa Myślenice, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego. Nowy Uproszczony Plan Urządzenia został zatwierdzony przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie z mocą obowiązującą od 1 lipca 2019 r.

Dodatkowo, w celu przygotowania wytycznych i zakresu rzeczowego na potrzeby zlecenia opracowania koncepcji i dokumentacji projektowej dla budowy Ośrodka, Zarząd Inwestycji Miejskich wspólnie z Wydziałem Kształtowania Środowiska UMK podjął w 2019 r. rozmowy z funkcjonującymi w Polsce placówkami zajmującymi się rehabilitacją zwierząt, w szczególności z Ośrodkiem Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Łodzi prowadzonym przez łódzki Zarząd Zieleni Miejskiej oraz z Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt w Warszawie prowadzonym przez „Lasy Miejskie – Warszawa”.

Ponadto Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie wspólnie z Wydziałem Kształtowania Środowiska UMK zorganizował robocze spotkania z przedstawicielami organizacji ekologicznych zrzeszonych w Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska. Zaowocowało to wypracowaniem „Wytycznych Zamawiającego” stanowiących zakres rzeczowy do przygotowywanego zamówienia na opracowanie koncepcji i dokumentacji projektowej dla budowy Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Krakowie.

pokaż metkę
Autor: Jan Machowski
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-10-02
Data aktualizacji: 2020-10-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź