Wypowiedz się na temat propozycji zmian w regulaminie BO
Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie regulaminu budżetu obywatelskiego. Najważniejsza proponowana zmiana dotyczy sposobu wypracowywania projektów ogólnomiejskich – tryb indywidualny miałby zostać zastąpiony przez grupowy, z cyklem warsztatów.
Trwające do piątku, 20 listopada konsultacje mają na celu poddanie pod dyskusję koncepcji wypracowywania projektów o charakterze ogólnomiejskim przygotowanej przez zespół zadaniowy złożony z przedstawicieli UMK, członków Rady Budżetu Obywatelskiego i zewnętrznych ekspertów. O tym, że zmiany są konieczne świadczą m.in. wyniki badania ewaluacyjnego VI edycji BO miasta Krakowa, które wskazują na luki w modelu jego organizacji. Ich konsekwencją jest m.in. brak dyskusji lokalnej nad pomysłami na projekty BO czy duży odsetek propozycji, które nie przechodzą przez etap oceny formalno-prawnej.
O ile składanie propozycji dzielnicowych pozostałoby bez zmian i nadal odbywałoby się indywidualnie przez mieszkańców, o tyle wypracowywanie propozycji zadań ogólnomiejskich możliwe byłoby tylko i wyłącznie w ramach warsztatów. Etap ten poprzedzałaby dwumiesięczna ogólnomiejska burza mózgów, w trakcie której zbierane będą pomysły, które później zostaną przełożone na propozycje zadań. Mieszkańcy mogliby zgłaszać swoje inicjatywy w ramach spotkań otwartych, ankiet internetowych i pisemnych wniosków.
Przewidziano trzy spotkania warsztatowe z przerwą między nimi, przeznaczoną na pracę własną oraz udostępnienie opracowywanych pomysłów ogółowi mieszkańców Krakowa. Taki model pozwoli na wymianę doświadczeń i wzajemną ocenę propozycji. Autorów projektów od samego początku wspieraliby przedstawiciele jednostek miejskich odpowiedzialnych za weryfikację zgodności propozycji zadań z regulaminem BO.
Zmiany te – zdaniem ich autorów – nie tylko doprowadzą do transferu wiedzy eksperckiej między jednostkami miejskimi a wnioskodawcami jeszcze przed złożeniem propozycji zadania, ale także podniosą jakości składanych propozycji oraz doprowadzą do szerokiej dyskusji publicznej nad pomysłami w trakcie ich opracowywania.
W ramach trwających konsultacji społecznych zaplanowano:
- zbieranie pisemnych uwag: 30 października – 18 listopada
- otwartą ankietę internetową: 2-18 listopada
- warsztaty online grupa I – 16 listopada (17.00-19.00)
- warsztaty online grupa II – 17 listopada (17.00-19.00)
- warsztaty online grupa III – 18 listopada (1700-19.00)
- dyżur telefoniczny: 19-20 listopada (12.00-16.00).
Informacje na temat tego, w jaki sposób wziąć udział w konsultacjach znajdują się tutaj.