Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

O zieleni miejskiej

Jakie ważne inwestycje i projekty planuje na ten rok Zarząd Zieleni Miejskiej – można było dowiedzieć się podczas posiedzenia Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza RMK.

Fot. materiały prasowe

Wysiew łąk kwietnych, zakup sprzętu do diagnostyki osadzenia drzew, mulczowanie (pokrywanie powierzchni gleby między uprawianymi roślinami materiałami ograniczającymi parowanie i wzrost chwastów) to tylko podstawowe zadania Zarządu Zieleni Miejskiej. Do najważniejszych inwestycji będą należeć zapewne modernizacja Bulwarów Wiślanych, czy budowa nowego Zielonego Placu Grzegórzeckiego przy estakadzie kolejowej Kraków-Grzegórzki. Wizualizacje projektów można obejrzeć na stronie ZZM. Zielony Plac Grzegórzecki ma stanowić łącznik Plant Dietlowskich oraz plant wzdłuż al. Ignacego Daszyńskiego – stanowiąc kontynuację zielonej, przyjaznej przestrzeni publicznej. Posadzenie 112 sztuk drzew, akcenty wodne, rysunki przebiegu koryta Starej Wisły w nawierzchni – wszystkie te elementy mają podkreślić historię tej przestrzeni, nadając jej wyjątkowy charakter.

Jeżeli Planty nazywane są zielonym sercem Krakowa to jego płucami są niewątpliwie Bulwary Wiślane. Dawniej spełniały głównie funkcję przeciwpowodziową. Obecnie stanowią jedno z ulubionych miejsc rekreacji krakowian i turystów. Dlatego też i one przejdą modernizację.

Trzy krakowskie lokalizacje wzbogacą się również o parki kieszonkowe. Obecnie przygotowywany jest park kieszonkowy przy ul. Wita Stwosza – Kasztanowy Ogród Krakowian. Projektowany park kieszonkowy zlokalizowany jest na terenie dawnej stacji kolejowej (Militar Bahnhof) na obszarze warsztatów i magazynów Twierdzy Kraków. Na terenie parku ma być zachowany charakter wyjątkowego i historycznego miejsca, łącznie z charakterem roślinności. Kolejne park kieszonkowy powstanie przy ul. Fabrycznej. Jest to realizacja zadania z Budżetu Obywatelskiego. Zgodnie z informacjami ujętymi w projekcie, jego celem jest stworzenie przestrzeni edukacyjno-kulturalnej w zieleni, poprzez uporządkowanie terenu, instalację ścieżki edukacyjnej z naturalnej nawierzchni z elementami interakcji (np. gra terenowa, quiz), a także budowę altany lub wiaty z przeznaczeniem edukacyjno-kulturalnym (np. służącej organizacji spotkań czy wystaw edukacyjnych w terenie dla lokalnych placówek oświatowych).

Ponadto zastępca dyrektora ZZM Łukasz Pawlik mówił o podstawowych inwestycjach i zakupach, jakich w tym roku chce podjąć się jednostka dbająca o zieleń w mieście. Jednym z nich jest nabycie urządzenia sprawdzającego osadzenie drzewa w gruncie (SIM – elstro – inclino). – Dzięki takiemu sprzętowi będziemy mieli możliwość sprawdzenia starych drzew, by nie powtórzyły się sytuacje, jak niedawno na Plantach, gdy przewrócił się kasztanowiec. To przede wszystkim ma poprawić bezpieczeństwo – tłumaczył Pawlik.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-05-06
Data aktualizacji: 2021-05-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź