Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nowe informacje w sprawie igrzysk

Odbyły się kolejne rozmowy władz miasta i przedstawicieli rządu, przybliżające do podjęcia decyzji w sprawie organizacji wydarzenia. Poruszono temat finansowania przez rząd pozostałych, niesportowych inwestycji. Nad specustawą dotyczącą organizacji igrzysk pracowały komisje senackie. Przyjęły one dokument bez poprawek, teraz trafi on do Senatu.

Fot. Jan Graczyński

Trwają rozmowy odnośnie do współorganizacji przez Kraków z Małopolską i Śląskiem igrzysk europejskich w 2023 r. Rząd zobowiązał się do sfinansowania rozbudowy lub przebudowy infrastruktury sportowej. Ostateczna decyzja, czy Kraków przyłączy się do organizacji tej sportowej imprezy zapadnie do końca 2021 r. Jest ona uzależniona od wsparcia z budżetu państwa pozostałych inwestycji.

25 listopada odbyło się połączone posiedzenie senackich komisji: edukacji i sportu oraz samorządu terytorialnego. Parlamentarzyści pracowali nad specustawą mającą ułatwić przygotowanie do igrzysk europejskich w 2023 roku. Komisje przyjęły specustawę bez żadnych poprawek. Teraz dokument trafi pod obrady Senatu, a następnie, jeśli nie będzie zmian, do prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Wcześniej, 5 listopada, odbyły się rozmowy z przedstawicielami rządu pod przewodnictwem Andrzeja Śliwki, podsekretarza stanu w ministerstwie aktywów państwowych i Kamila Bortniczuka, ministra sportu i turystyki. Kraków reprezentowali wiceprezydenci Andrzej Kulig i Jerzy Muzyk oraz Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej.

Przedstawiciele ministerstwa aktywów państwowych oraz ministerstwa sportu i turystyki zapewnili władze Krakowa, że ze środków rządowych sfinansowana zostanie m.in. przebudowa stadionu miejskiego im. Reymana, rozbudowa obiektu na Kolnej czy modernizacja infrastruktury sportowej znajdującej się na terenach Akademii Wychowania Fizycznego i Akademii Górniczo-Hutniczej.

Miastu zależy na wsparciu: rozbudowy ul. Okulickiego, zakupu 60 tramwajów typu Lajkonik 2, budowy węzła komunikacyjnego Opatkowice (w trakcie realizacji), budowy Trasy Balickiej oraz dokończenia przebudowy ul. Buszka w obrębie miasteczka studenckiego, w którym planowana jest wioska igrzysk.

Reprezentanci rządu zadeklarowali, że wystąpią do Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC), by wstrzymano się z podpisywaniem deklaracji, dotyczącej organizacji igrzysk do czasu ostatecznej zgody Krakowa na udział w tym wydarzeniu. Jeśli taka umowa będzie, to zostanie podpisana na przełomie roku.

Przypomnijmy, Kraków uzależnia współorganizację wydarzenia od rządowych gwarancji finansowych, wspierających sportowy i inwestycyjny rozwój miasta. Stanowisko miasta jest w tej kwestii od początku jednoznaczne: Kraków nie będzie organizować igrzysk na własny koszt.

Cały proces negocjacyjny trwa od ponad dwóch lat. Do tej pory Miasto otrzymało jedynie projekt w sprawie igrzysk europejskich. Brakowało w tym projekcie najważniejszej dla nas rzeczy: zapisu wszystkich inwestycji, które miały być finansowane lub współfinansowane z budżetu państwa na rzecz Krakowa.

 

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-10-28
Data aktualizacji: 2021-12-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź