Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Budowa przestrzeni do współpracy międzypokoleniowej

O przeszłości, teraźniejszości i planach na przyszłość Młodzieżowej Rady Krakowa z Jadwigą Mizerską, przewodniczącą MRK IX kadencji rozmawia Katarzyna Maleta-Madejska.

Fot. Marcin Zieliński

Została Pani wybrana na przewodniczącą Młodzieżowej Rady Krakowa obecnej kadencji. Jak znalazła się Pani w MRK i jakie były Pani oczekiwania?

Jadwiga Mizerska: Zawsze interesowałam się społecznością lokalną, tym, co się dzieje w moim mieście, zgodnie z zasadą, że powinniśmy dbać o bliskie nam miejsca i ludzi, którzy nas otaczają. Działałam w samorządach szkolnych na każdym etapie nauki, zdobywałam nowe doświadczenia, realizując przeróżne projekty społeczne oraz aktywnie udzielając się jako wolontariusz. To właśnie zaangażowanie przyczyniło się do poszerzenia mojej aktywności społecznej i spowodowało, że zaczęłam działać w strukturach miejskich. W pierwszej klasie liceum, wygrywając wybory, znalazłam się w gronie radnych Młodzieżowej Rady Krakowa. I tym samym już trzeci rok mam przyjemność reprezentować swoich rówieśników w tym najważniejszym młodzieżowym gremium. Jakie były moje oczekiwania? Odpowiedź jest prosta – mieć realny wpływ na to, co się dzieje wokół mnie, wyrażać głos młodzieży krakowskiej, by zawsze był słyszalny. Niezmiennie ważne są dla mnie również kwestie dotyczące praw ucznia, kryzys klimatyczny i zdrowie psychiczne młodzieży.

Jakie są plany MRK na tę kadencję?

JM: Moje roczne przewodnictwo w Młodzieżowej Radzie Krakowa chcę oprzeć na kilku głównych punktach z mojego programu, który miałam okazję zaprezentować podczas pierwszej sesji. Ścisła współpraca z samorządami uczniowskimi, budowa przestrzeni do współpracy międzypokoleniowej z Krakowską Radą Seniorów, seria akcji charytatywnych, wypracowanie stanowiska odnośnie do edukacji klimatycznej. Kolejnym celem mojej kadencji jest wyróżnienie inicjatyw związanych z kształtowaniem wizerunku naszego miasta oraz to, aby sama polityka Miasta była nakierowana mocniej na młodzież, dlatego chciałabym, aby wzorem innych miast przywrócono w Krakowie pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. dzieci i młodzieży jako reprezentanta młodego pokolenia w polityce Miasta. Już w pierwszym miesiącu naszych prac zrealizowaliśmy konferencję „Młodzi z klimatem”, na którą zaprosiliśmy przedstawicieli Klimatycznego Dialogu Młodzieżowego oraz dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Andrzeja Łazęckiego. Jesteśmy w trakcie prac nad kolejnymi projektami. Wierzę, że szczególnie przy współpracy z władzami miejskimi, ale też z innymi jednostkami Miasta Krakowa, uda nam się zrealizować te inicjatywy.

Jakie tematy do tej pory były najczęściej podejmowane podczas sesji?

JM: Każda kadencja ma inne priorytety i inne tematy są podejmowane podczas obrad. Jednak wszystkie kadencje łączą aktualne problemy młodzieży oraz sprawy bieżącej polityki. W ubiegłych latach były to tematy darmowej komunikacji miejskiej, dorożek konnych czy wypowiedzi dorosłych polityków o osobach młodych. W tym roku postawiliśmy na dyskusje odnośnie do przyszłego funkcjonowania Młodzieżowej Rady Krakowa. Radni licznie proponują rozwiązania z zakresu funkcjonowania miasta, szczególnie infrastruktury i edukacji.

Co udało się zrealizować Radzie dotychczas – z perspektywy wielu kadencji? Z czego jesteście dumni, a co można było zrobić lepiej?

JM: Młodzieżowa Rada Krakowa funkcjonuje od 2014 r. W ciągu siedmiu lat swoich działań realizowała wiele projektów mających na celu zwiększenie wpływu młodych ludzi w mieście. Szczególnie wyróżniającymi się wydarzeniami były konferencje, kongresy i wigilie organizowane z myślą o samorządach uczniowskich jako okazja do wymiany spostrzeżeń międzyszkolnych. Dużą rolę pełnił również autorytet MRK jako patrona wielu wydarzeń i projektów. Szczególnym problemem były niestety konflikty między radnymi dotyczące tematów mniej ważnych dla MRK. Dlatego w tej kadencji zdecydowaliśmy się na wprowadzenie też pewnego modelu naprawczego, aby zreformować MRK i dać jej pęd do działania.

 

Jadwiga Mizerska -  urodzona 17 maja 2003 r. w Krakowie, uczennica XLIV Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie. Młodzieżowa działaczka społeczna. Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Krakowa IX kadencji oraz marszałek Sejmiku Dzieci i Młodzieży Województwa Małopolskiego w 2017 r.

dwutygodnik Krakow.pl banner

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: Marcin Smolski
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-11-23
Data aktualizacji: 2021-11-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź