Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Łatwiej o pomoc w odzyskaniu sprawności zawodowej

Według aktualnych danych jedynie 28 proc. osób z niepełnosprawnościami podejmuje pracę. W Małopolsce ruszył pilotażowy projekt, który ma to zmienić. Celem jest zwiększenie efektywności działań aktywizujących, tak by 60 proc. osób, które zgłoszą się do programu kompleksowej rehabilitacji, znalazło zatrudnienie. Wypracowane w regionie rozwiązania mają przyczynić się do zmiany krajowego prawodawstwa.

Fot. PFRON

Projekt pn. „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy” realizują wspólnie Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, wszystkie powiatowe urzędy pracy z regionu małopolskiego oraz małopolski oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Porozumienie o współpracy w tej dziedzinie podpisano 24 listopada.

Projekt ma służyć wypracowaniu rozwiązań i praktyk, które pomogą wejść na rynek pracy jak największej liczbie osób z niepełnosprawnościami. Jest to druga tego typu inicjatywa w Polsce (pierwsze takie porozumienie zawarto w lipcu br. w województwie lubelskim).

Głównym elementem projektu jest oferta kompleksowej rehabilitacji skierowana do osób, które z powodu choroby lub wypadku utraciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, ale chciałyby podjąć inną pracę, adekwatną do ich zainteresowań i stanu zdrowia. Z oferty mogą skorzystać także osoby, które ze względów zdrowotnych nigdy nie pracowały. Powrót do aktywności zawodowej będzie możliwy dzięki pobytowi w jednym z czterech Ośrodków Rehabilitacji Kompleksowej znajdujących się: w Grębiszewie (woj. mazowieckie), w Nałęczowie (woj. lubelskie), w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) i w Ustroniu (woj. śląskie). To jak dotąd jedyne tego typu placówki w Polsce.

– Możliwość zarobkowania, utrzymywania się samemu jest dla osób niepełnosprawnych czymś, co przywraca radość życia, i my tym projektem możemy im pomóc. Wszystkim przyszłym beneficjentom życzę, by efekty projektu odmieniły ich życie – mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron. 

Informacje o rekrutacji do projektu

Rekrutacja do projektu prowadzona jest w trybie ciągłym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie mogą kontaktować się z Oddziałem Małopolskim PFRON (ul. Na Zjeździe 11, 30-527 Kraków). Informacji udziela Joanna Kołdras, nr tel. 12 312 14 27 lub 507 966 499, e-mail: jkoldras@pfron.org.pl lub krakow@pfron.org.pl.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-11-29
Data aktualizacji: 2022-01-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź