Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

O nagrodzie i festiwalu

Festiwal Unsound oraz „Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej” – o tym mowa była na zdalnym posiedzeniu Komisji Kultury i Ochrony Zabytków.

Fot. Dominika Filipowicz

Festiwal Unsound startował w 2003 r. roku jako mały projekt twórczy dwóch obcokrajowców. W 2008 r. założona została Fundacja Tone, która organizuje Festiwal do dziś.
- To, co wyróżnia ten festiwal to na pewno jego interdyscyplinarność. Chcemy poszerzać działalność na polu sztuk wizualnych. Można powiedzieć, że współtworzymy krakowską kulturę, jesteśmy takim laboratorium, w którym powstają nowe projekty - mówiła Małgorzata Płysa, Dyrektorka Wykonawcza Unsound Festival i Prezeska Fundacji Tone. Jednym z celów fundacji jest wspieranie lokalnej krakowskiej sceny muzycznej.

Jest to festiwal muzyczny odbywający się w Krakowie, który prezentuje różnorodne formy muzyki elektronicznej i eksperymentalnej, m.in. techno, drone, ambient, minimalizm oraz powiązane sztuki wizualne. Poza Polską, wydarzenia Unsound odbywały się m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Adelajdzie, Toronto, Mińsku, Tbilisi, Pradze i Bratysławie. Festiwal jest prowadzony przez non-profitową Fundację Tone Muzyka i Nowe Formy Sztuki. Krakowski Unsound, uznany został m.in. przez redakcję '"The New York Times'" za jeden z najlepszych festiwali muzycznych na świecie.

Radni opiniowali też projekt uchwały w sprawie ustanowienia corocznej nagrody o nazwie "Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej" (druk nr 2350). – Ta nagroda ma stać się elementem budowania polityki równościowej oraz pokazywania roli kobiet w tworzeniu Krakowa. Ma też być docenieniem kobiet niezwyczajnych w swojej zwyczajności – mówiła Elżbieta Kois-Żurek, Dyrektorka Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia. Z kolei Nina Gabryś, pomysłodawczyni nagrody, była radna oraz Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej dodawała, że nagroda ta ma być wsparciem dla kobiet, które zmieniają lokalną rzeczywistość. Kazimiera Bujwidowa – działaczka społeczna, aktywistka, feministka. Była jedną z prekursorek walki o prawa kobiet do studiów wyższych. Utworzyła pierwsze gimnazjum dla dziewcząt z egzaminem maturalnym. Angażowała się również w walkę o prawo do głosowania dla kobiet. Radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w tej sprawie.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: Marcin Smolski
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-12-01
Data aktualizacji: 2021-12-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź