Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Co radni dzielnicowi sądzą o jednostkach pomocniczych?

O wynikach ankiety przeprowadzonej wśród radnych dzielnicowych mowa była podczas Zespołu Zadaniowego ds. Forum Przyszłości Dzielnic. Obradom zespołu przewodniczył Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Fot. Jan Graczyński

Wyniki ankiety dotyczącej funkcjonowania i kompetencji dzielnic przedstawił Przemysław Budziło z BBS Obserwator. – Badania przeprowadzone zostały w listopadzie, miały formę ogólnej ankiety. Wróciło do nas 165 wypełnionych ankiet – mówił Przemysław Budziło. Wynika z nich m.in.  że 98 proc. radnych dzielnic uważa, iż zakres kompetencji krakowskich dzielnic jest zbyt wąski. Dzielnicowi radni chcieliby, by dzielnice posiadały kompetencje na wyłączność. Pośród nich wymieniali: wpływ na wysokość budżetu do dyspozycji dzielnic; informowanie rad i zarządów o inwestycjach przeprowadzanych na ich terenie czy możliwość decydowania o wyborze dyrektorów placówek oświatowych. Radni w ankietach stwierdzili też, że podział na 18 jednostek pomocniczych jest dobrym wyborem, a z kolei środki przeznaczane na funkcjonowanie dzielnic zbyt małe, powinny być dwa razy większe.

W ankietach część radnych sugerowała też zmianę formy kontaktu z mieszkańcami z wykorzystaniem nowych form komunikacji np. poprzez media społecznościowe, unowocześnienie stron internetowych dzielnic czy spotkania i dyskusje online.

- Wyniki tych ankiet nie zaskakują. Pokazują, że oczekiwania radnych dzielnicowych wykraczają poza możliwości samorządu terytorialnego. Widzę jednak możliwość realizacji niektórych z postulatów wynikających z tych ankiet, jak chociażby rekomendowanie członków rad dzielnic do udziału w pracach komisji decydujących o wyborze dyrektorów placówek oświatowych – mówił Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa. Z kolei Antoni Fryczek, Sekretarz Miasta Krakowa, dodawał, że ta ankieta powinna być asumptem do dyskusji w radach dzielnic. Sugerował też, że jedną z rekomendacji zespołu zadaniowego, wynikających z przeprowadzonych ankiet powinno być informowanie dzielnic o inwestycjach, które są planowane na ich terenie.  – Z tych ankiet wynika potrzeba dialogu oraz stworzenia katalogu dobrych praktyk dla dzielnic – mówił z kolei Szczęsny Filipiak, Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy VII Zwierzyniec.

Rekomendacje wynikające z ankiet według firmy przeprowadzającej badania to:

• Prowadzenie dialogu z radnymi dzielnicowymi w celu wypracowania płaszczyzny dla zwiększonych kompetencji w obszarze zagospodarowania przestrzennego, inwestycji w lokalną infrastrukturę oraz wyboru dyrektorów placówek oświatowych

• Uświadamianie o istotnej roli opiniowania i prowadzenia konsultacji

• Audyt prowadzonych wcześniej konsultacji oraz zgłaszanych opinii w celu wykazania poziomu ich skuteczności

• Zwiększenie budżetu rad i zachowanie przejrzystego sposobu podziału środków dla poszczególnych dzielnic

• Wykorzystanie nowoczesnych form kontaktu z mieszkańcami

• Poprawa narzędzia badawczego w przyszłości

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-12-09
Data aktualizacji: 2021-12-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź