Pokażą nie tylko dawne wsie nowohuckie
O powstającym w Nowej Hucie Parku Edukacyjnym „Branice” mowa była na posiedzeniu Komisji Promocji i Turystyki RMK.
W skład projektu Kraków – Nowa Huta Przyszłości wchodzą: Centrum Wielkoskalowych Plenerowych Wydarzeń Kulturalnych „Błonia 2.0”, Centrum Logistyczno-Przemysłowe „Ruszcza”, Park Naukowo-technologiczny „Branice” oraz Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki”, którego częścią będzie powstający Park Edukacyjny „Branice”. 3,5 hektarowa działka przy ulicach Tatarakowej i Karaszewicza-Tokarzewskiego, na której ma powstać Park, dzierżawiona jest od Gminy Miejskiej Kraków.
Na terenie Parku pokazane zostaną wybrane przejawy aktywności grupy etnograficznej Krakowiaków Zachodnich, obejmujące okres od połowy XIX wieku do połowy XX wieku, dawne wsie nowohuckie i wsie podkrakowskie. W parku ma znaleźć się: 10 zagród, czynna karczma, kościół, budynek edukacyjno-wystawienniczy z przestrzenią biurową, wystawy czasowe w pawilonie i stałe w obiektach drewnianych.
- Podczas poszukiwań obiektów i wizji lokalnych wskazano 72 obiekty z 62 nieruchomości, głównie z terenu Krakowa. Relokacja 13 z nich wyceniona została na 8 mln 127 tys. zł – mówił do radnych Artur Paszko, prezes zarządu spółki Kraków – Nowa Huta Przyszłości. Do pierwszych translokacji wybrano 10 obiektów z dzielnic: XVIII Nowa Huta, XVII Wzgórza Krzesławickie i VII Zwierzyniec, m.in. chałupy z ul. Lubockiej 17 oraz ul. Nad Zalewem 1.
Szacowana wartość całego przedsięwzięcia to 43,5 mln zł, a zakończenie inwestycji planowane jest na 2025 r. – Czy brana jest pod uwagę sytuacja, że koszt całościowy przedsięwzięcia wzrośnie? – pytał radny Tomasz Daros, przewodniczący Komisji. – Jest to niestety wysoce prawdopodobne, sytuacja na rynku budowlanym jest obecnie nieprzewidywalna – odpowiadał Artur Paszko.