Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Postępy prac w parku Bednarskiego

Rewitalizacja Parku Bednarskiego oraz postępy prac zarówno w tym parku, jak i parku Zakrzówek były omawiane podczas posiedzenia Komisji Kształtowania Środowiska.

Fot. Elżbieta Marchewka

Rewitalizacja Parku Bednarskiego rozpoczęła się w styczniu tego roku. Radni pytali głównie o to, na jakim jest obecnie etapie i co udało się zrobić. Plan robót podzielono na trzy etapy. W tym momencie realizowany jest etap pierwszy, który wykonawca planuje zakończyć w okresie wakacyjnym. Obecnie trwa modernizacja części parku przy Wzgórzu Krzemionki. W całym parku wykonano demontaże małej architektury. Wykonywane są także fundamenty pod latarnie, a na ukończeniu jest modernizacja schodów od ul. Zamoyskiego. – Piaskowiec z którego wykonane są schody został gruntownie wyczyszczony oraz wypiaskowany, dzięki czemu mogliśmy odkryć wspaniała kolorową strukturę oryginalnego materiału z którego są wykonane schody – mówił Jarosław Tabor, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej.

Radni dopytywali także o wyniki sporządzonej przez Akademię Górniczo-Hutniczą ekspertyzy dotyczącej zabezpieczania ścian kamieniołomu. – Z ekspertyzy dowiedzieliśmy się, że w pierwszej kolejności musimy przeprowadzić proces czyszczenia skał. Przygotowujemy program funkcjonalno-użytkowy, który określi nam wycenę prac oraz ich zakres – dodał Jarosław Tabor. AGH po oczyszczeniu sprawdzi skały i zdecyduje o dalszej procedurze zabezpieczenia. W pierwszym wariancie, jaki będzie można zastosować, tam gdzie to niezbędne ściany będą osiatkowane, a w pozostałych miejscach zostaną zabezpieczone wałem ziemno-kamiennym, tak by tworzył barierę ochronną przed spadającymi skałami. Proponowany wariant drugi zakłada osiatkowanie praktycznie całości skał. Jednak wybór wariantu nastąpi dopiero po oczyszczeniu skał i przy udziale ekspertów z Akademii Górniczo-Hutniczej. Radny Artur Buszek pytał o możliwe zwiększenie kosztów. – Należy mieć świadomość, że koszty na pewno wzrosną, gdyż czyszczenie skał i osiatkowanie (nawet w części) na pewno je podniesie. W pierwotnym planie miała być to zaledwie barierka. Jednak bez planu funkcjonalno-użytkowego nie jesteśmy w stanie oszacować nawet przybliżonych kosztów. Do tego dochodzą jeszcze szalejące ceny produktów i usług, które również nie pozwalają nam podać nawet widełek cenowych – powiedział Jarosław Tabor. 

Wykonawca rewitalizacji parku Bednarskiego planuje zakończyć inwestycję w terminie lub nawet wcześniej. Możliwe, iż prace zakończą się w I kwartale 2023 r.

Co z kąpieliskiem na Zakrzówku?

Inaczej ma się sytuacja z zakończeniem pierwszego etapu parku Zakrzówek. Jak powiedział Jarosław Tabor, są duże problemy, aby w chwili obecnej można było powiedzieć, iż kąpielisko w tym miejscu zostanie otwarte na wakacje. Powodem tych opóźnień są braki kadrowe. - W związku z wojną w Ukrainie wielu pracowników naszego wykonawcy oraz podwykonawców wróciło do kraju aby walczyć, gdyż duża cześć z tych pracowników była pochodzenia ukraińskiego. Dlatego są duże opóźnienia w pracach – tłumaczył Jarosław Tabor. – Czy wiemy już jaki zakres robót jest niezbędny do ukończenia, aby mogło być otwarte kąpielisko? – pytał przewodniczący Komisji Jan Stanisław Pietras. Otrzymał odpowiedź, iż musi zostać wykonany ciąg robót, a wśród nich najważniejsze jest wykonanie pomostów oraz schodów, co niestety w najbliższym czasie jest mało prawdopodobne. Jednocześnie zastępca dyrektora ZZM zapewnił, że jako zleceniodawcy będą robić wszystko, by kąpielisko jednak zostało otwarte na wakacje, a jeśli do tego nie dojdzie, zadbają o odpowiednie zabezpieczenie tego miejsca.

Radni poprosili o sporządzeni dokładnej informacji Zarządu Zieleni Miejskiej w sprawie możliwości zabezpieczenia tego terenu, jeśli nie zostanie on otwarty na wakacje.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2022-03-18
Data aktualizacji: 2022-03-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź