Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Strategiczne inwestycje na Wesołej postępują

Centra pomocy uchodźcom, prace nad projektem wykonawczym Biblioteki Kraków, nowe ławki dla spacerujących. Mimo konieczności działania w niesprzyjających warunkach ekonomiczno-politycznych, prace dotyczące rozwoju Wesołej trwają i przechodzą w kolejne etapy.

Fot. Jan Graczyński

Wesoła dla uchodźców – centra pomocy Ukrainie przy ul. Kopernika 21 i ul. Śniadeckich 5

Na Wesołej w tej chwili działają dwa centra pomocy uchodźcom z Ukrainy. Pierwszy mieści się w budynku dawnej Kliniki Chorób Zakaźnych i Gastroenterologii przy ul. Śniadeckich 5, gdzie schronienie znalazło 200 osób. Drugi znajduje się w dawnym budynku II Katedry Chirurgii CM Uniwersytetu Jagiellońskiego, czyli „Czerwonej chirurgii” – zostały tam przygotowane miejsca dla 250 osób. Oba budynki zaadaptowano na potrzeby uchodźców dzięki współpracy pracowników Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, strażaków i wolontariuszy. Uchodźcami na Wesołej opiekuje się MOPS. Agencja zaś służy pomocą przy rozwiązywaniu ewentualnych problemów dotyczących technicznej eksploatacji budynku i w każdej chwili służy pomocą organizacyjną. Zapewniła także pomoc tłumaczy wolontariuszy.

KBF na Wesołej

W budynku przy ul. Kopernika 21, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, siedzibę będzie miało Krakowskie Biuro Festiwalowe. ARMK podpisał list intencyjny z KBF 14 marca określający warunki przyszłej współpracy. Rozpoczęto już prace mające na celu przygotowanie budynku na potrzeby KBF – na tyle, na ile to możliwe w obecnej sytuacji, w związku z obecnością uchodźców na Wesołej.

Badania archeologiczne w budynku przy ul. Kopernika 19

Kopernika 19 to dawny kompleks klasztorny. Kościół powstał w latach 1634–1680 roku, a klasztor nieco później, w latach 1650– 1688. Od 1863 roku kościołem opiekują się księża misjonarze. W dawnym klasztorze mieści się jeszcze administracja Szpitala Uniwersyteckiego.

Nieruchomość należy do tych, które nie zostały jeszcze przekazane przez Szpital Uniwersytecki do ARMK. Zgodnie z harmonogramem dołączonym do umowy sprzedaży, budynek przy ul. Kopernika 19 powinien być przekazany agencji do końca grudnia 2022 roku. Obecnie trwają rozmowy ze Szpitalem Uniwersyteckim o możliwym wcześniejszym terminie przekazania spółce części tego budynku. Niezależnie od daty przekazania budynku, ARMK pracuje w tej chwili nad uszczegółowieniem zakresu badań archeologicznych w budynku przy ul. Kopernika 19, zgodnie z zaleceniami wskazanymi przez konserwatora zabytków.

Ławki dla mieszkańców

20 ławek zostanie wkrótce ustawionych na terenie Wesołej, tak by spacerujący po niej mieszkańcy mogli usiąść i spokojnie na nich odpocząć. 10 jest już gotowych do ustawienia. Kolejnych 10 jest przygotowywanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Wszystkie pochodzą z odzysku. Zostały wyremontowane i pomalowane na nowo.

Biblioteka Kraków – projekt budowlany jest gotowy, powstaje projekt wykonawczy

Projekt budowlany adaptacji budynków przy ul. Kopernika 15 i 15 A jest gotowy. Zmiana funkcji budynku przy ul. Kopernika 15, gdzie wcześniej mieściła się Klinika Chorób Wewnętrznych, układu pomieszczeń, jak i poszczególnych ich funkcji niesie za sobą konieczność wykonania generalnego remontu, wymiany instalacji wewnętrznych, może nawet wzmocnienia stropów, w związku z imponującą ilością zasobów, jakie są w posiadaniu Biblioteki Kraków, a które mogłyby być dostępne na miejscu.

17 stycznia Zespół Projektowo–Inwestycyjny Kontrapunkt V-Projekt, który wygrał przetarg na przygotowanie projektu adaptacji budynku na potrzeby Biblioteki Kraków, wystąpił o pozwolenie na budowę.

ARMK czeka na opinie i decyzje konserwatora zabytków, zwłaszcza w kwestii dodatkowej windy dla rodzin z małymi dziećmi i osób niepełnosprawnych. Ma powstać na tyłach głównego budynku. Jest niezbędna, by rodzice z dziećmi w wózkach oraz osoby z niepełnosprawnościami mogły z łatwością korzystać z biblioteki. W budynku przy ul. Kopernika 15 są dwie windy, ale dostęp do nich jest ograniczony – wymaga wejścia po schodach na wysoki parter. Projekt zakłada powstanie windy, która będzie dostępna z poziomu chodnika.

Przetarg na roboty budowlane zostanie ogłoszony po zakończeniu prac projektowych. W tej chwili trwają intensywne prace nad projektem wykonawczym. Ma być gotowy do końca maja tego roku.

Jaka będzie nowa siedziba Biblioteki Kraków? Pomysłów na zagospodarowanie poszczególnych pomieszczeń jest bardzo wiele: taras z widokiem na zieleń, na którym będzie można czytać książki, specjalna sala dla rodziców z małymi dziećmi z miejscem do przewijania maluchów, pomieszczenie, w którym będzie można zostawić wózki, ogólnodostępna kawiarnia, wykorzystanie hologramów nieżyjących pisarek i pisarzy, którzy „zasiądą” w zabytkowej auli (nie będzie przebudowywana), roboty informacyjne kursujące po korytarzach.

Nowa siedziba biblioteki ma być przede wszystkim przyjazna dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od ich wieku. W przebudowanych poszpitalnych salach znajdą swoje miejsce m.in. czytelnie czasopism i książek, pomieszczenia administracyjne, pracownie archiwizacji i digitalizacji zbiorów, pomieszczenia wystawiennicze, a także sale przygotowane na potrzeby szerokorozumianych warsztatów.

Budynek przy ul. Kopernika 15B, czyli trzeci budynek przeznaczony na siedzibę Biblioteki Kraków, cały czas jest jeszcze zajmowany przez Szpital Uniwersytecki. Pomimo tego, pomysły dotyczące rozwiązań architektonicznych odpowiadających na potrzeby biblioteki już są i rozmowy z konserwatorem zabytków w tej sprawie trwają.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-03-25
Data aktualizacji: 2022-03-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź