Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Mieszkanie za remont?

Nowością w uchwale zmieniającej zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Kraków oraz tymczasowych pomieszczeń będzie program „Mieszkanie za remont”. Radni z Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa wydali pozytywną opinię dla zmian w uchwale.

Fot. PFR Nieruchomości SA

Program „Mieszkanie za remont” zastąpi program Pomocy Lokatorom, który funkcjonował w mieście przez ostatnie 12 lat. Zmianie ulegnie między innymi sposób ustalania wysokości czynszu. W przypadku Programu Pomocy Lokatorom chętne osoby remont wykonywały we własnym zakresie, natomiast stawki czynszu ustalane były na podstawie licytacji. Założenia programu były jednak kwestionowane w zakresie mechanizmu ustalania stawki czynszu.

W przypadku nowego programu „Mieszkanie za remont” uprawnionymi do złożenia wniosku będą osoby, które nie posiadają prawa własności lub współwłasności do lokalu lub nieruchomości położnych na terenie Krakowa i miejscowości pobliskiej. Stworzona zostanie lista osób uprawnionych, uszeregowanych według punktacji wynikającej z załącznika do uchwały, stawka czynszowa będzie wynikać z oceny wartości użytkowej lokalu, remont będzie wykonywany na koszt najemcy, bez możliwości rozliczenia w czynszu, czy zwrotu nakładów. - Na remont najemca będzie miał 12 miesięcy. Biorąc pod uwagę trudności przewidujemy możliwość przedłużenia umowy przedwstępnej o następne 6 miesięcy – informował dyrektor Andrzej Poznański z Wydziału Mieszkalnictwa. W pierwszej edycji programu listą zostanie objętych nie więcej niż 50 wniosków, które uzyskają najwyższą liczbę punktów, wnioski o umieszczenie na tej liście będą przyjmowane przez okres jednego miesiąca w danym roku. Kolejne edycje będą ogłaszane pod warunkiem, że poprzednia lista zostanie zrealizowana w całości.

Kolejna zmiana w uchwale dotyczy udostępniania lokali na rzecz pomocy społecznej organizacjom pożytku publicznego. - Kilka miesięcy temu znowelizowaliśmy uchwałę w tym zakresie. Doszliśmy jednak do wniosku, że powinniśmy dookreślić odpowiednią procedurę. Chcemy, żeby o tym jaka organizacja zostanie najemcą, decydowała komisja powołana przez Prezydenta, w składzie której znalazłoby się co najmniej dwóch radnych. Komisja będzie oceniać, czy dana organizacja otrzyma do użytkowania lokal gminny. Opinia pozytywna tej komisji stanowić będzie podstawę do zawarcia umowy lub jej przedłużenia, negatywna natomiast do nieprzedłużenia najmu lub użyczenia danego lokalu – mówił dyrektor Poznański.

Pustostany dla uchodźców?

Radni rozmawiali także o możliwości przekazania pustostanów do użytkowania obywatelom Ukrainy szukającym schronienia przed wojną w naszym mieście. Radnego Artura Buszka interesowało, ile mieszkań miasto mogłoby przekazać na pomoc mieszkaniową uchodźcom. Jak informował Edward Siatka, zastępca dyrektora Wydziału Mieszkalnictwa, miasto dysponuje około 60 lokalami, które nie są zagospodarowane i były analizowane pod kątem zasiedlenia. W tej liczbie mieszczą się zarówno mieszkania w dobrym stanie technicznym i dobrze zlokalizowane, jak i znajdujące się na obrzeżach miasta, czasem w złym stanie technicznym. - Nie prowadziliśmy tak dokładnych analiz, ile z tych lokali nadawałoby się dla uchodźców. Te liczby które podajemy wskazują, że skala tego typu pomocy byłaby niewielka. To pomoc dla kilkudziesięciu uchodźców – mówił Siatka.

Radna Alicja Szczepańska dopytywała o pomoc rządową w zakresie dofinansowania gmin, które przyjmują największą liczbę uchodźców, na remonty czy wykupy mieszkań na wolnym rynku. - Postulowaliśmy, jako samorządowcy, by w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy pojawił się zapis o funduszu, do którego można by było aplikować o środki na budownictwo mieszkaniowe. Teraz, rozliczamy z Wojewodą bieżące wydatki poniesione na uchodźców, nie ma tam wydatków inwestycyjnych – tłumaczył wiceprezydent Bogusław Kośmider.

Radni pozytywnie zaopiniowali druk nr 2623 dotyczący zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Kraków oraz tymczasowych pomieszczeń. Pozytywną opinię komisji otrzymały także projekty uchwał w sprawie: przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2022 według druku nr 2602 oraz zmieniający uchwałę nr CIV/2683/18 w sprawie określenia szczegółowych warunków wynagradzania rodzin zastępczych zawodowych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka na podstawie umów zawartych z Gminą Miejską Kraków w trybie art. 55 ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej według druku nr 2631.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Kubowicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2022-03-29
Data aktualizacji: 2022-03-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź