Miasta zagraniczne Ukrainie
W odpowiedzi na apel prezydenta Krakowa o pomoc objętej wojną Ukrainie, miasta partnerskie i współpracujące przekazały dary na rzecz potrzebujących. Docierają do nas transporty m.in. leków, sprzętu medycznego, żywności, a także generatory prądotwórcze.
Dary od miast partnerskich i współpracujących:
- Norymberga – przekazano do Krakowa transport leków, artykułów higienicznych i sprzętu medycznego dla szpitali. Dary zostały przetransportowane do dwóch placówek medycznych w Ukrainie – w Kijowie i Białej Cerkwi. Norymberga przekazała także darowiznę pieniężną w wysokości 10 tys. euro na zakup leków. Na krakowskim lotnisku został odebrany 500 kg ładunek pomocy humanitarnej zorganizowanej przez lotnisko w Norymberdze.
- Lipsk – wysłał już kilka transportów specjalistycznych leków i sprzętu medycznego. Po przeładowaniu w Krakowie zostały one następnie przewiezione do ukraińskich szpitali (w tym mikroskop operacyjny Leica M525 F40 o wartości 44.500 euro zakupiony przez szpital St. Georg w Lipsku z przeznaczeniem do szpitala nr 17 w Kijowie). Najnowszy transport leków oraz żywności dla Ukrainy dotarł do Krakowa 28 kwietnia. W liście do prezydenta Jacka Majchrowskiego nadburmistrz Lipska zadeklarował przekazanie wsparcia finansowego w kwocie 50 tys. euro przeznaczonego na utworzenie centrum pobytu dla sierot wojennych w Krakowie oraz 10 tys. euro dla Stowarzyszenia „Siemacha” na wzbogacenie oferty edukacyjnej dla dzieci z Ukrainy.
- Frankfurt nad Menem – zorganizowano koncert charytatywny ukraińskiego i rosyjskiego pianisty. Podczas koncertu zebrano ponad 17 tys. euro. Środki te zostały przekazane na konto szpitala im. S. Żeromskiego, który zakupił leki przekazane już na Ukrainę. Do szpitala w Równem przesłano także transport darów o wartości 100 tys. euro, w tym specjalistycznych leków.
- Orlean – wysłano do Krakowa cztery tiry: pierwszy został rozładowany w Krakowie, a jego zawartość pozostawiono dla potrzebujących tu na miejscu, zawartość drugiego przeładowano i wysłano do Ukrainy. Dwa pozostałe pojechały prosto do Przemyśla. W najbliższych dniach planowany jest kolejny transport pomocy humanitarnej.
- Trondheim – do Krakowa dotarły dwa średniej wielkości agregaty prądotwórcze, które zostały przekazane do Lwowa.
- Innsbruck – przekazał darowiznę pieniężną w kwocie 40 tys. euro na konto Szpitala Miejskiego im. S. Żeromskiego. 28 kwietnia do Krakowa przyjechał transport pomocy humanitarnej dla uchodźców w naszym mieście.
- Bordeaux – do krakowskiego magazynu przyjechał tir z artykułami medycznymi (8 ton) przekazanymi przez stowarzyszenie Solidarni Strażacy (za pośrednictwem Urzędu Miasta Bordeaux).
- Edynburg – przekazał do Krakowa 3 tys. worków na piasek – do ochrony ukraińskich zabytków.
- Rochester – zadeklarowało wpłatę 5500 dolarów zebranych przez Michaela Leacha, szefa Komitetu Miast Siostrzanych Kraków-Rochester. Dodatkowo Polskie Stowarzyszenie w Rochester, tj. Polish Heritage Society of Rochester przekazało 10 tys. dolarów na konto Urzędu Miasta Krakowa.
- Wiedeń, Bratysława, Pecz oraz czeski Ołomuniec – poinformowały, że organizują pomoc we własnym zakresie.
Ponadto:
- Bergen – przysłano do Krakowa dwa średniej wielkości generatory prądotwórcze, które następnie zostały przewiezione do Lwowa.
- Departament Nord (Francja) – transport leków (jeden tir) został przekazany bezpośrednio do Fundacji Wolno Nam goszczącej 100 uchodźców; do Krakowa dotarł również transport żywności dla uchodźców oraz leków specjalistycznych dla Ukrainy (w tym insulina).
- Estonia – do Krakowa przyjechał duży agregat prądotwórczy (o wadze 1,5 tony), który został przekazany do kijowskiego instytutu farmakologicznego produkującego strategicznie ważne leki.
- Niemcy – transport leków zorganizowany przez kancelarię prezydenta Republiki Federalnej Niemiec został przekazany na ręce dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie. Leki te zostały następnie przekazane do punktu recepcyjnego przy ul. Kopernika.
- Tajwan – za pośrednictwem Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Warszawie zadeklarował przekazanie 500 tys. dolarów na rzecz projektów pomocowych realizowanych przez Miasto Kraków (trwają uzgodnienia treści umowy darowizny).
- Polonia na całym świecie mocno angażuje się na rzecz pomocy Ukrainie oraz uchodźcom. Zbiórkę darów oraz środków finansowych przeprowadziła m.in. organizacja charytatywna Cooltura Polish Community Centre przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Belfaście. Przekazano m.in. ponad 40 ton darów.
Relokacje:
- Orlean – 16 marca z Krakowa do Orleanu odjechał autokar z 48 uchodźcami. Więcej informacji.
- Solura – 1 kwietnia z Krakowa do Solury wyjechało 46 uchodźców, których przyjęcie zaoferowało nasze miasto partnerskie w Szwajcarii. Więcej informacji.
- Region Pays de Mormal – 21 kwietnia z Krakowa do tego pięknego francuskiego regionu wyjechało 45 uchodźców z Ukrainy. Relokacja ta stała się możliwa dzięki Pani Beacie Jansen-Krakowiak, radnej jednej z gmin zapraszających uchodźców. Bez jej pomocy realizacja tej inicjatywy nie byłaby możliwa. Więcej informacji.
- Innsbruck – 28 kwietnia do stolicy Tyrolu wyjechały dwa autokary z 63 uchodźcami. Więcej informacji.