Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Młodzieżowa rada kuźnią samorządności

Edukacja, wolontariat i ekologia – to tematy najbliższe Młodzieżowej Radzie Krakowa IX kadencji. Młodzi radni gościli na posiedzeniu Komisji Edukacji Rady Miasta Krakowa.

Bartłomiej Wesołowski (wiceprzewodniczący MRK), Jadwiga Mizerska (przewodnicząca MRK), Arkadiusz Woźnica (sekretarz MRK), Jakub Giza (wiceprzewodniczący MRK)
Fot. Tomasz Dziób

Młodzieżowa Rada Krakowa została powołana do życia uchwałą Rady Miasta Krakowa
w 2014 r. Celem działania MRK jest kształtowanie postaw prospołecznych, obywatelskich, demokratycznych i patriotycznych. Kadencja Młodzieżowej Rady Krakowa trwa rok, od października do października. W skład Młodzieżowej Rady Krakowa może wejść́ jedna przedstawicielka lub jeden przedstawiciel każdej szkoły, znajdującej się̨ na terenie miasta Krakowa.

Obecnie działa Młodzieżowa Rada Krakowa IX kadencji (2021-2022). Młodzieżowa Rada powołuje swojego opiekuna. Wynika to ze zmienionej w 2021 r. uchwały w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Krakowa. Jak wyjaśniała Przewodnicząca MRK Jadwiga Mizerska, jeszcze nie udało się powołać opiekuna. Dotychczasowi kandydaci wskazywani przez młodych radnych nie podjęli się zadania opieki nad Młodzieżową Radą Krakowa. Według zapewnień Przewodniczącej MRK ostatnio pojawił się kandydat, który wyraził wstępnie zgodę na przyjęcie tej funkcji. Młodzieżowa rada musi teraz wyrazić akceptację dla tej kandydatury, następnie uchwałę w sprawie powołania opiekuna podejmie Rada Miasta Krakowa, której podlega Młodzieżowa Rada Krakowa.

Przewodnicząca MRK informowała radnych z Komisji Edukacji o projektach i działaniach podejmowanych przez Młodzieżową Radę Krakowa IX kadencji, m.in.: konferencja „Młodzi z Klimatem”, panel „Bieżące wyzwania i problemy młodzieży”, współpraca międzypokoleniowa z Krakowską Radą Seniorów, zacieśnienie współpracy z samorządami uczniowskimi, konkurs plastyczny „Zakochaj się w klimacie”, ustanowienie i wręczenie Nagrody Przyjaciela Młodzieży Krakowskiej, zmiana statutu MRK, wigilie uczniowskie, akcje charytatywne, współpraca z Młodzieżowym Parlamentem Lipska oraz badanie ankietowe wśród uczniów krakowskich szkół na temat potrzeb i problemów młodzieży.

Wiceprzewodniczący MRK Bartłomiej Wesołowski zapowiedział Małopolski Festiwal Zdrowia, inicjatywę MRK, która jest na etapie przygotowań. A Tomasz Rak, przewodniczący Komisji Edukacji i Współpracy z Samorządami Uczniowskimi mówił o planach MRK na zorganizowanie panelu o edukacji i prawach ucznia. - Chcemy zaprosić do Krakowa Ministra Edukacji, posłów z Krakowa, Małopolską Kurator Oświaty. Mamy nadzieję wypracować wnioski, które poddane by były w Ministerstwie pod dyskusje. Bylibyśmy dumni, gdyby zostały wprowadzone w życie – wyjaśniał Tomasz Rak.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Kubowicz
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2022-05-25
Data aktualizacji: 2022-05-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź