Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

150 lat krakowskiego V Liceum Ogólnokształcącego

Trwają obchody 150–lecia V Liceum Ogólnokształcącego. Pierwsza, przedwakacyjna część zakończyła się wielką Galą Jubileuszową, która odbyła się dziś, 25 czerwca, o godz. 12.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków. W części artystycznej wystąpili absolwenci V LO – Małgorzata Krzysica, Michał Łanuszka i Jacek Wójcicki. Towarzyszył im chór szkolny pod batutą prof. Ewy Kieres. Po głównych uroczystościach odbędzie się wieczorne tzw. spotkanie pokoleń.

Fot. materiały prasowe

Wielu absolwentów szkoły to uznani artyści, aktorzy, filmowcy, piosenkarze, dziennikarze, malarze i rzeźbiarze. Z tego względu jubileuszowe obchody rozpoczną się od cyklu wystaw pod wspólnym tytułem: „Sztuka na V-tkę.”

Harmonogram wydarzeń

  • 6 czerwca, o godz. 18.00 w Zofia Weiss Gallery przy ul. Sławkowskiej 12 odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Uczta”. Tytuł wystawy nawiązuje do słynnego dialogu Platona o miłości. Wystawa czynna będzie w dniach 1–27 czerwca.
  • 7 czerwca, o godz. 18.00 kolejny wernisaż. Tym razem swoją twórczość zaprezentują absolwenci – architekci. Wystawę w Galerii Architektury SARP Oddział Kraków na placu Szczepańskim 6 można oglądać od 1 do 24 czerwca.
  • 24 czerwca miłośników sztuki czekają aż dwie atrakcje: o godz. 17.00 w siedzibie Krakowskiego Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej 2, podczas wernisażu będzie można spotkać się z twórcami wystawy „Otwarte okna”, która potrwa do 1 lipca. Natomiast o godz. 19.00 absolwenci V LO zapraszają na kolejny wernisaż, tym razem do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” przy ul. Marii Konopnickiej 26. Do 30 czerwca można będzie tam obejrzeć wyjątkową wystawę obiektów i instalacji artystycznych.

jubileusz V LO

W 1871 r. cesarz Franciszek Józef podjął decyzję o utworzeniu w Krakowie tzw. Wyższej Szkoły Realnej, która po latach przekształciła się w V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego. Od końca XIX wieku szkoła ma swoją siedzibę przy ul. Studenckiej 12.

Po I wojnie światowej, nazwę szkoły zmieniono na Państwową Pierwszą Szkołę Realną w Krakowie, dwa lata później, w ramach reformy oświaty powstało VIII Państwowe Gimnazjum Matematyczno–Przyrodnicze im. Augusta Witkowskiego. W 1937 r. nastąpiła kolejna zmiana, przy ul. Studenckiej zaczęło funkcjonować także liceum.

Obecna nazwa i numer szkoły to rok 1953, lata sześćdziesiąte to kolejna nowość: przy ul. Studenckiej pojawiły się uczennice! Swoja działalność rozpoczął także legendarny Teatr Międzyszkolny.

Do dziś V LO jest jednym z najlepszych polskich liceów, znajduje się w czołówce rankingów polskich szkół.

W szkole przy ul. Studenckiej uczyli się m.in. Andrzej Małkowski (twórca harcerstwa), mjr. Henryk Dobrzański „Hubal”, przedwojenny minister spraw zagranicznych Józef Beck, Jan Albin Goetz (twórca browaru Okocim), a także dyrygent Antoni Wit, reżyser Andrzej Munk czy prof. Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych RP.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-06-04
Data aktualizacji: 2022-06-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź