Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Centrum Wielokulturowe podsumowuje działania dla uchodźców i nadal pomaga

Centrum Wielokulturowe, które działa w Krakowie pomagając obcokrajowcom, podsumowało swoje działania świadczone w ostatnich miesiącach przede wszystkim na rzecz obywateli z Ukrainy. Od początku wojny aż do 1 czerwca Centrum Wielokulturowe łącznie udzieliło pomocy ponad 104 tysiącom osób.

Fot. Centrum Wielokulturowe w Krakowie

Artykuły pierwszej potrzeby

– Wydaliśmy ponad 352 tysięcy różnych rzeczy, wśród których były m.in. żywność, kosmetyki, środki czystości oraz rzeczy do spania. Pomogły one 32 tysiącom osób. Środki pierwszej potrzeby to także leki, które były i nadal są wydawane w naszym magazynie przy al. Daszyńskiego 16. Łącznie przekazaliśmy aż 27 tys. sztuk dla 5500 potrzebujących – podsumowuje Maria Wojtacha, dyrektor Centrum Wielokulturowego.

Wśród najpotrzebniejszych środków medycznych cały czas są m.in. leki na przeziębienie, leki i tabletki na ból gardła, krople do nosa, witaminy, ale także leki uspakajające czy maści przeciwbólowe. Leki można przynieść do magazynu na al. Daszyńskiego od poniedziałku do soboty w godzinach od 10.00 do 18.00.

W magazynie na al. Daszyńskiego 16 potrzebne są także artykuły higieniczne jak szampony, szczoteczki i pasty do zębów, dezodoranty, kremy czy podpaski oraz kosmetyki dla dzieci.

– Cały czas wydajemy także jedzenie, więc chętnie przyjmiemy rzeczy, które mają długi termin ważności i nie trzeba ich przechowywać w lodówce – uzupełnia  Wojtacha.

Szczegółowa lista potrzeb jest na bieżąco aktualizowana na profilu: www.facebook.com/CentrumWielokulturoweKrk

Punkty informacyjne dla obcokrajowców

Oprócz pomocy rzeczowej obcokrajowcy mogą korzystać z Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców, który działa w strukturach Centrum Wielokulturowego. Jeden z nich działa przy al. Daszyńskiego 22, natomiast drugi – niedawno otwarty – przy galerii Kazimierz.

Z pomocy świadczonej w obu tych punktach skorzystało łącznie 9 200 osób. Zakres usług dla Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców można sprawdzić tutaj.

Szafa Dobra nadal pomaga

Od połowy marca przy współpracy firm: IKEA, Strabag, Diverse w dawnej galerii Plaza zaczęła działać „Szafa dobra”, czyli miejsce gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą bezpłatnie i w komfortowych warunkach otrzymać potrzebną odzież.

Od tamtego czasu wolontariusze wydali już blisko 410 tysięcy sztuk odzieży i obuwia dla ponad 57 tysięcy osób.

„Sklep” został wyposażony w przymierzalnie, kącik zabaw i miejsce dla rodzica dzieckiem. Ubrania od darczyńców są na bieżąco segregowane i rozwieszane na ustawionych w długich rzędach wieszakach.

Aktualnie potrzebne są przede wszystkim ubrania i buty wiosenne oraz letnie, nieustannie wydawana jest nowa bielizna zarówno męska, damska, jak i dziecięca.

Jest także zapotrzebowanie na torby, plecaki i torebki, ale również pluszaki i samochodziki dla dzieci.

Osoby zainteresowane mogą skorzystać z Szafy od środy do niedzieli od godziny 10.00 do 18.00, natomiast ci którzy chcą przywieźć odzież mogą to zrobić od wtorku do niedzieli od godziny 10.00 do 18.00.

Głównym operatorem Centrum Wielokulturowego w Krakowie w latach 2022-2023 jest Fundacja Internationaler Bund Polska wraz z partnerem Fundacją Zustricz.

Współpracującymi organizacjami są: Stowarzyszenie Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, Salam lab, Fundacja Instytut Polska Ukraina oraz Instytut Kultury Willa Decjusza i Expat TV.

Centrum Wielokulturowe jest przestrzenią, gdzie cudzoziemcy mogą m.in.:

  • otrzymać wsparcie i informacje w zakresie życia, edukacji, mieszkania i pracy w Krakowie
  • poznać innych cudzoziemców czy mieszkańców Krakowa, nawiązać znajomości, tworzyć relacje
  • kreować inicjatywy i aktywności potrzebne cudzoziemcom
  • przedstawiać swoją historię, kulturę, kuchnię, ale też poznawać polską kulturę i historię
  • tworzyć szereg aktywności od edukacyjnych po kulturalne.

O innych działaniach miasta przez 100 dni wojny pisaliśmy tutaj.

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-06-08
Data aktualizacji: 2022-06-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź