Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Budżet obywatelski – głosuj, bo warto!

Od 15 września można zapoznawać się z listą projektów, które zostaną poddane pod głosowanie w ramach dziewiątej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Warto głosować, bo projekty w ramach BO nie tylko zmieniają otoczenie, ale także integrują sąsiadów i tworzą przestrzeń do rodzinnego spędzania wolnego czasu.

Fot. budzet.krakow.pl

Każda z dzielnic Krakowa może pochwalić się projektami, które wpłynęły na jej wygląd.

Zielone enklawy krakowian

Do tej pory mieszkańcy Krakowa w ramach BO chętnie tworzyli w swoich dzielnicach parki kieszonkowe, ogrody osiedlowe i społeczne czy zielone przystanki.  

Przykładem takiej realizacji w Śródmieściu jest niedawno otwarty park kieszonkowy przy ul. Fabrycznej. Nowy park do tej pory był dzikim parkingiem, a dzięki zaangażowaniu krakowian poprzemysłowy teren zamienił się w miejsce wypoczynku.

Także w tym roku w Nowej Hucie została oddana kolejna zielona enklawa, czyli Wiewiórkowy Ogród Krakowian. Przy ulicy Dąbrowskiej w Czyżynach pojawiły się m.in. zjeżdżalnie, huśtawki i ścianka do wspinaczki, a najmłodsi użytkownicy parku mają okazję poznać świat wiewiórek.

Nieco starszą realizacją jest ogród osiedlowy, który powstał w 2016 roku w dzielnicy Prądnik Biały. Ogród społeczny przy ul. Siemaszki powstał dzięki głosom mieszkańców, które zostały oddane w budżecie obywatelskim w roku 2015.

Zobaczyć to co niewidoczne

W Podgórzu Zarząd Zieleni Miejskiej sfinalizował w marcu tego roku projekt mieszkańców, montując przy kopcu Kraka lunety astronomiczno-widokowe. Dzięki temu można podziwiać nie tylko nocne niebo, ale także obserwować szczegóły krakowskich zabytków, obiektów architektury miejskiej czy rozmaitych elementów naturalnego krajobrazu.

Wśród projektów ogólnomiejskich warto wspomnieć pomysł zielonych przystanków, dzięki któremu przy wiatach przystankowych MPK zamontowano konstrukcję dla roślin pnących.

Jak widać z powyższych przykładów krakowianie w ostatnich latach stawiają przede wszystkim na projekty zielone, jest to już stały trend w budżecie obywatelskim.

Ze wszystkimi zgłoszonymi projektami w tym roku można zapoznać się na stronie internetowej budzet.krakow.pl. Przypomnijmy, w tym roku do dyspozycji mieszkańców przeznaczono łącznie 38 milionów złotych, to o 3 mln zł więcej niż w roku ubiegłym.

Kiedy głosowanie?

O tym, jakie projekty zwyciężą w tym roku, zdecydują mieszkańcy w głosowaniu, które rozpocznie się 30 września i potrwa do 14 października. Zwycięskie zadania zostaną ogłoszone 7 listopada. Zasady głosowania pozostają niezmienne jak w latach ubiegłych.

Aby przybliżyć zasady głosowania przygotowaliśmy listę najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi.


Głosowanie w budżecie obywatelskim – co trzeba wiedzieć?

  • Kiedy odbędzie się głosowanie?
    Głosowanie rusza 30 września i potrwa do 14 października.
  • Gdzie znajdę projekty które zakwalifikowały się do etapu głosowania?
    Ich wykaz znajdziesz na stronie internetowej budzet.krakow.pl.
  • W jaki sposób będzie można głosować?
    Głosowanie odbywać się będzie w internecie - za pośrednictwem dedykowanej platformy dostępnej w okresie głosowania pod adresem budzet.krakow.pl oraz tradycyjnie – w zorganizowanych na terenie miasta punktach do głosowania.
  • Skąd mam wiedzieć, gdzie znajduje się punkt do głosowania w mojej dzielnicy?
    Zajrzyj na stronę budzet.krakow.pl – znajdziesz tam pełen wykaz punków wraz z godzinami ich otwarcia.
  • Kto może głosować?
    Każdy mieszkaniec Krakowa, bez względu na wiek. BO jest także dla dzieci i młodzieży.
  • Czy mogę zagłosować najpierw przez internet, a potem w punkcie głosowania?
    Nie, musisz się zdecydować. Możesz zagłosować tylko raz – albo w punkcie, albo w internecie.
  • W jaki sposób oddać głos?
    Wybierz po trzy projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe. Zadania oceń skali od 1 do 3 punków, gdzie 3 odpowiada zadaniu, które twoim zdaniem najbardziej zasługuje na realizację. Przedsięwzięcia, które zdobędą łącznie najwięcej punktów znajdą się na liście rankingowej.
  • Co się stanie z moim głosem, jeśli wskażę mniej niż sześć projektów?
    Nie rób w ten sposób, bo twój głos będzie nieważny.
  • Które zadania zostaną zrealizowane?
    Do realizacji zostaną wybrane te pomysły, które uzyskają najwyższą punktację, aż do wyczerpania środków przeznaczonych na budżet obywatelski (tak w skali miasta, jak i konkretnej dzielnicy).
  • Jakie dane muszę podać głosując w sposób tradycyjny?
    Głosując w punkcie musisz podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL/kod identyfikujący nadany przez Urząd Miasta Krakowa dla osób niemających nr PESEL i numer dzielnicy zgodnie z adresem zamieszkania. Pamiętaj, by mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość.
  • Jak zagłosować przez internet?
    Najpierw zarejestruj się na platformie, podając swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, a dla osób, które go nie mają – datę urodzenia i płeć; numer telefonu komórkowego oraz numer i nazwę dzielnicy zgodnie z adresem zamieszkania. Głosowanie za pośrednictwem platformy wiąże się z koniecznością potwierdzenia założenia konta poprzez SMS.
  • Czy konto do głosowania należy zakładać co roku?
    Nie, raz założone konto jest aktywne. Możesz z niego również skorzystać przy składania wniosków do budżetu obywatelskiego.
  • Twoje dane adres zamieszkania, adres mailowy lub numer telefonu uległy zmianie?
    Można je poprawić po zalogowaniu z wykorzystaniem poprzednich danych, na które zostało założone konto (np. adres mailowy). Po zalogowaniu należy kliknąć na menu po lewej stronie na pozycję „Aktualizacja danych”.
  • Co się stanie, gdy kilka projektów zdobędzie tyle samo punktów?
    Wtedy o kolejności na liście rankingowej zdecyduje publiczne losowanie.
  • Co w sytuacji, gdy kolejny projekt na liście spowoduje przekroczenie środków przeznaczonych na BO – czy to w skali dzielnicy, czy miasta?
    Wówczas uwzględniony zostanie pierwszy z kolejnych projektów, którego realizacja nie spowoduje przekroczenia dostępnych środków.
  • Mieszkam w Bieżanowie, ale pracuję na Zwierzyńcu i na projekt z tej dzielnicy chciałbym głosować. Mogę?
  • Nie – głosujemy tylko na projekty z dzielnicy, którą zamieszkujemy.
pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-08-30
Data aktualizacji: 2022-09-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź