Nowe stoiska dla krakowskich kwiaciarek. Trwają konsultacje projektu
To jeden z symboli Rynku Głównego, najmniejsze targowisko miasta i jedna z najpiękniejszych tradycji Krakowa. Krakowskie kwiaciarki – bo o nich mowa – testują próbny wariant stoiska, powstały w odpowiedzi na przepisy uchwały krajobrazowej, kontekst powrotu drzew na Rynek i potrzebę znalezienia nowej, bardziej wygodnej formy, odpornej na zjawiska atmosferyczne. Projekt próbnego stoiska, przygotowany przez studio LATALAdesign, jest konsultowany z kwiaciarkami do końca roku przez Krakowskie Forum Kultury. Opinię mogą również wyrazić mieszkańcy.
Stoiska kwiaciarek znajdują się w obecnym miejscu przy Bazylice Mariackiej co najmniej od przełomu XIX i XX w. Rynek Główny był wówczas wielkim targowiskiem, na którym stopniowo kształtowała się rejonizacja handlu. Część wschodnią, od kościoła św. Wojciecha do pomnika Adama Mickiewicza zajęli wówczas sprzedawcy warzyw i owoców, a teren położony na północ od pomnika stał się strefą kwiaciarek – i jest nią do dziś.
Nie każdy wie, że stoiska kwiaciarek to formalnie najmniejszy spośród 15 miejskich placów targowych Krakowa. Targowisko „Kwiaciarki krakowskie” to jeden z symboli stolicy Małopolski i ważny element niematerialnego dziedzictwa miasta. Kwiaciarki z Rynku witają pięknymi bukietami najważniejsze osobistości odwiedzające Kraków, co roku tradycyjnie składają też kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza, nazywanym przez nie z czułością „Adasiem”.
Zapisy tzw. uchwały krajobrazowej, które weszły w życie 1 lipca, a także obowiązujące już wcześniej przepisy parku kulturowego Stare Miasto spowodowały poszukiwania nowej formy dla stoisk z kwiatami na Rynku Głównym. Charakterystyczne, żółte parasolki okazały się nie tylko sprzeczne z wytycznymi sankcjonującymi reklamę outdoorową. Z biegiem lat to improwizowane, choć funkcjonujące od lat rozwiązanie stało się również niewystarczające do bieżących potrzeb kwiaciarek i mało wygodne przy zmiennej pogodzie. Wrażenie tymczasowości pogłębiały zielone wózki, w których kwiaciarki trzymały wyposażenie stoisk. Ważny jest także kontekst spodziewanego powrotu drzew na Rynek Główny – projekt zazielenienia centralnego placu Krakowa wygrał tegoroczny budżet obywatelski. Słowem: nadszedł czas na zmiany!
W wyniku otwartego zapytania ofertowego przeprowadzonego wiosną przez Urząd Miasta Krakowa i Krakowskie Forum Kultury – instytucję koordynującą proces – powstał projekt i prototyp nowego stoiska dla krakowskich kwiaciarek. Prace nad projektem zaangażowały różne strony i obejmowały stały dialog z docelowymi użytkownikami.
Przygotowany przez wykonawcę model, który jest efektem prawie rocznego, wymagającego dużej uwagi procesu kosztował 114 tys. zł. Kompaktowe, przeszklone stoisko nawiązuje detalami do historycznego kontekstu Krakowa. Wnętrze w założeniu ochroni rośliny przed wiatrem i słońcem, stanowiąc jednocześnie schronienie na niezbędne wyposażenie. W drugim tygodniu listopada prototyp stoiska stanął na Rynku i można oglądać go na żywo.
Wszelkie uwagi do estetyki, formy i funkcjonalności obecnego projektu można zgłaszać tylko do dziś, 30 grudnia 2022 r. do Krakowskiego Forum Kultury, drogą mailową lub pocztową:
Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2, 31-027 Kraków
e-mail: kfk@krakowskieforum.pl
Kluczowa będzie opinia samych kwiaciarek jako dzierżawców stoisk. W oparciu o wyniki konsultacji z początkiem przyszłego roku zostanie opracowany docelowy kształt nowych stoisk dla krakowskich kwiaciarek.
Rynek Główny to przestrzeń szczególnej odpowiedzialności – kształtujmy go razem!