Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Inicjatywa ważna dla lokalnej społeczności

Od 2019 r. mieszkańcy złożyli 120 wniosków w ramach inicjatywy lokalnej. Mowa o tym była na posiedzeniu Komisji Dialogu Obywatelskiego.

Fot. twoja-inicjatywa.pl

W 2019 r. złożono 23 wnioski (zrealizowano 12), w 2020 r. – 24 (zrealizowano 10), w 2021 r. – 24 wnioski (zrealizowano 11), a w 2022 r. – 31 wniosków (zrealizowano 20). W ciągu czterech lat najwięcej złożonych wniosków dotyczyło spraw społecznych, wolontariatu, integracji pokoleniowej (59), zieleni miejskiej (21), kultury (16), aktywności fizycznej i zdrowia (8). Natomiast w bieżącym roku najwięcej wniosków złożonych zostało w kategorii zieleń miejska (6), sprawy społeczne i integracja (6), kultura (5) oraz sport (3).

- Inicjatywa lokalna bardzo rozwija się w nowohuckich dzielnicach. Dla przykładu Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie złożyła w tym roku 8 wniosków, a Dzielnica XVIII Nowa Huta – 6 – mówił do radnych Piotr Duś z referatu ds. Partycypacji i Dialogu w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia. Dodawał, że w 2023 r. na inicjatywę lokalną planowane jest w budżecie miasta 200 tys. zł ( w tym roku było to 150 tys. zł).

Radny Łukasz Sęk pytał, czy są jakiekolwiek ograniczenia w składaniu podobnych projektów wniosków w kolejnych latach. – Nie możemy zakazać składania wniosków. Natomiast badana jest ich celowość oraz to, czy realizacja inicjatywy lokalnej kolejny raz ma sens dla społeczności lokalnej, do której jest kierowana. Często dzieje się tak, że społeczność lokalna domaga się takiej kontynuacji – odpowiadał Piotr Duś.

Zrealizowane inicjatywy lokalne w tym roku to m.in..: „Z kulturą na Ty” II edycja, „Na początku było jajko” - warsztaty wielkanocne, „Otwarty trening i turniej Quidditcha”, „Razem w zieleni - nasada drzew na ul. Litewskiej 34”, „Upiększamy teren wokół Domu Utopii”, „Kolorowy ogród - czyli odnawiamy teren zielony wokół szkoły”, „Zobaczmy, integrujmy, pracujmy”,  „Piknik Rodzinny Kantorowice dzieciom”, „Doposażenie harcerskiej stannicy żeglarskiej”,  „Turniej Piłkarski Huta Champions League 2022”, „Zielona enklawa dla mieszkańców - zwiększenie atrakcyjności Krakowskiego ogrodu społecznego Macierzanki”, „Noc Perseidów w Zesławicach II”, „Piknik Rodzinny święto kwiatów i ziół”, „Ogród Pallottiego”, „Warzywnik dla Podgórzan” ( w trakcie realizacji), „Spotkanie ze Świętym Mikołajem w Wadowie”, „Magia Świąt Bożonarodzeniowych w dekoracjach – warsztaty” oraz „Spotkanie opłatkowe - integracja pokoleniowa”.

Inicjatywa lokalna to forma współpracy jednostek samorządu terytorialnego z ich mieszkańcami w celu wspólnego realizowania zadania publicznego na rzecz społeczności lokalnej. Kto może złożyć wniosek o inicjatywę? Czego może dotyczyć inicjatywa? – tego wszystkiego dowiedzieć można się na stronach Obywatelskiego Krakowa

Obszary, w których można realizować inicjatywy lokalne:

  • działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych – za wyjątkiem z wyjątkiem zadań dotyczących budowy lub rozbudowy kanalizacji i sieci wodociągowej (regulują je odrębne uchwały Rady Miasta Krakowa)
  • działalność charytatywna
  • podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej
  • działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego
  • kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego
  • promocja i organizacja wolontariatu
  • edukacja, oświata i wychowanie
  • wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej
  • turystyka i krajoznawstwo
  • ekologia i ochrona przyrody
  • porządek i bezpieczeństwo publiczne.
pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAGDALENA BARTLEWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2022-12-21
Data aktualizacji: 2022-12-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź